Брой 11/2018
Проф. д-р Г. Едрев, д.м.н., Д-р Д. Тодорова, д.м., оториноларингология
МФ на СУ ”Св. Кл. Охридски”, УБ ”Лозенец”
Въведение
По обща преценка около 70% от децата преболедуват от остър среден отит поне веднъж в първите три години от живота си. Острият среден отит се характеризира с възпалителен процес на лигавицата на тъпанчевата кухина и тъпанчевата мембрана. Понякога процесът обхваща само тъпанчевата мембрана (мирингитис), без да навлиза в пространството на средното ухо. Продължителността на заболяването е около три седмици (G. B. Healy, 1995).
Етиология
Острият среден отит често съпътства острите респираторни заболявания. По време на грипни епидемии заболелите са много повече, като част от тях са с хеморагични були по тъпанчето (грипен отит). По данни на J. Klеin и D. Teel (1976) само при 4,4% от изследваните болни са изолирани от излива в средното ухо вирусни причинители и в около 29% са налице серологични доказателства за вирусна инфекция.
Ние (Г.Едрев, З.Николова, 1981) по време на грипните епидемии през 1976 и 1978 г. намерихме в около 56% от болните с остър среден отит серологични потвърждения за респираторна вирусна инфекция. От епидемиологична гледна точка е важно, че най-голям брой заболели наблюдавахме през 1976 г., т.е. през първата година на разпространение у нас на новия вариант А/Виктория 3/75 на грипния вирус с подтип А (H3N2). Мнозина автори считат, че в етиопатогенезата на заболяването първата фаза е вирусна, а по-късно се развива бактериална инфекция, израз на която е гнойният ексудат (Вл. Павлов, Г. Кабакчиев, 1967).
C. D. Bluestone и съавт. (1992) за 10-годишно проследяване при болни деца с остър отит в Отологичния център на Питсбург изолират в 35% Streptococcus pneumonie, Haemophillus influenza – в 23% и Moraxella catarrhalis – в 14%. В по-малко от 3% намират Staphilococcus aureus и други стрептококи.
При наши проучвания (Г. Едрев, З. Николова, 1981) в 58% от ексудата на болни с остър среден отит беше изолирана бактериална инфекция с преобладаване на златист стафилокок.
Клиника и диагностика
В около 87% от болните с остър среден отит възпалението на ухото се развива в първите 10 дни от началото на острата респираторна инфекция. При почти всички започва с болки в ухото, намаление на слуха и субективен шум. При по-голямата част от болните от външния слухов проход изтича серозно-кръвениста материя, която се дължи на спукване на хеморагични були от кожата на външния слухов проход и тъпанчевата мембрана.
Изолирането на гноеродни бактерии от ексудат от тъпанчевата кухина потвърждава наличието на остър гноен среден отит. При отоскопия с отоскоп или операционен микроскоп се уточняват анатомичните подробности и възможностите за чисто вирусен отит, отит със смесена инфекция (вирусно-бактериална) и гноен среден отит. При изследване на слуха (тонална-прагова аудиограма) няма съществена разлика в слуховите криви в зависимост от причинителя, но при грипните отити в някои случаи се наблюдават спадане на въздушната и костната проводимост за високите честоти (т.нар. невритна крива).
Заключение
Острите средни отити са чести усложнения на респираторните вирусни инфекции. Вирусното възпаление на тъпанчевата кухина представлява начална фаза на острия среден отит, която може да остане и единствена. Прибавянето на бактериални причинители става в следващите 3 – 5 дни и се оформя остър гноен среден отит.
КНИГОПИС
1. Едрев Г., З.Николова. Остър среден отит и респираторна вирусна инфекция. Ото-рино-ларингология, 18, 1981, 1, 5-8.
2. Павлов Вл., Г.Кабакчиев. В кн.: ,,Най – важните въпроси на ото-риноларингологията в детската възраст”, Мед. и физк., С., 1967.
3. Bluestone C.D., J. S. Stephenson, L. M. Martin. Ten-year review of otitis media pathogenesis. Pediatr. Infec. Dis., J. 11, 1992, 7.
4. Healy G.B. Otitis Media and Middle Ear Effusions. In Otorhinolaryngology, 15th Edition. J.J. Ballenger, J.B. Snow, Jr. Williams & Wilkins, 1995, 1003 – 1009.
5. Klein J., D. Teel. Ann Otol. (St Louis) 85, 1976, Suppl. 25, 140-144.