Брой 1/2005
П. Переновска
Доскоро малко внимание бе насочено кьм повишаване на естествения мукозен имунитет. Сега това е променено…
Заболяванията на дихателната система са причина за над 70% от заболеваемостта в детската възраст. Те са една от десетте причини за смърт сред населението в света. Над 50% от педиатричните консултации са свързани с възпаление на респираторния тракт, поради което ежегодно се изписбат милиони рецепти за антибиотично лечение. Рецидивиращите инфекции на дихателните пътища водят до продължително отсъствие от работа или от училище. Ненавременната и неточна диагноза, както и неадекбатното лечение водят до риск от развитие на резистентност, вторичен имунен дефицит и хронифициране на заболяването с инбалидизиране на пациентите.
Рисковите фактори за рецидивиране на белодробните инфекции в детската възраст могат да бъдат обединени в няколко основни групи: тютюнопушене (активно и пасивно), околна среда (детски колективи, замърсяване на околната среда, хоспитализации), предиспозиция (белодробна фиброза, алергия, незряла имунна система в ранната детска възраст), чести вирусни инфекции и злоупотреба с антибиотици, намалена имунна защита, социално-икономически причини, хранене, генетични фактори.
Имуностимулацията потенцира неспецифичните и специфичните имунологични реакции към различии патогенни агенти (бактерии, вируси, паразити).
Broncho-Vaxom стимулира естествената защита на организма и увеличава устойчивостта към инфекции на дихателните пътища. Резултатите от различии изследвания in vitro и in vivo позволяват да се обсъжда механизъм на действие на препарата, упражняван главно върху Пайеровите плаки, макрофагите, лимфоцитите и имуноглобулините. В общата мукозна система, съставена от чревноасоциираната и бронхоасоциираната лимфоидна тъкан (GALT + BALT), инвазията на чужд микроорганизъм (антиген) предизвиква серии от реакции, в резултат на които се експресира секреторното антитяло IgA. Индуцирането на мукозния имунен отговор има значение както за предотвратяването на инфекции по мукозните повърхности, така и за отключване на системния отговор.
Неспецифичната имуностимулация, предизвикана от BRONCHO-VAXOM, е обусловена от първичния контакт на медикамента с Пайеровите плаки в тънките черва. Действието му върху макрофагите може да бъде систематизирано в следните ефекти: повишаване броя на макрофагите, увеличаване на тяхната активност (доказано чрез електронна микроскопия), активиране на фагоцитозата и на способността им да представят антигените на Тлимфоцитите, индуциране на секрецията на интерлевкин-1 и на синтеза на простагландините Е2, повишаване нивото на интерферона. Проведените проучвания показват следните ефекти на BronchoVaxom по отношение на лимфоцитите: увеличаване на броя на Т-лимфоцитите при деца с имунен дефицит, посилно изразен отговор на Т-лимфоцитите под въздействие на препарата в сравнение със синтетичен имуностимулатор, благоприятна промяна в съотношението Т-хелпери / Т-супресори, засилена активност на в-лимфоцитите.
Имуноглобулините (преди всичко slgA) са основен защитник на респираторния тракт. След приложение на Broncho-Vaxom е доказано намалено ниво на IgE и значително увеличение на секреторния имуноглобулин А.
Механизмът на действие определи и основните показания за приложение на препарата: имунотерапия, профилактика на рецидивиращите инфекции на дихателните пътища, предпазване от реинфекции при хроничните заболявания на респираторния тракт, подпомагане на лечението на острите инфекции на дихателните пътища.
Broncho-Vaxom се препоръчва като помощно средство при лечението на остри и хронични бронхити, ангини, фарингити, ларингити, ринити, синуити, отити, инфекции, устойчиви към обичайните противоинфекциозни лекарства, бактериални усложнения на вирусни инфекции, специално в детската възраст.
Една капсула за деца съдържа стандартизиран лиофилизат 20 мг, от които 17,5 мг помощни вещества и 3,5 мг бактериални лизати от следните видове:
♦ Haemophilus influenzae
♦ Diplococcus pneumoniae
♦ Moraxella ( Neisseria catarrhalis )
♦ Klebsiella pneumoniae
♦ Klebsiella ozaenae
♦ Streptococcus pyogenes
♦ Streptococcus viridans
♦ Staphylococcus aureus
Превантивното лечение се провежда в продължение на 3 месеца, по 1 капсула дневно на гладно, 10 дни. Лечението на острите инфекции продължава до изчезване на симптоматиката, но най-малко 10 дни, по 1 капсула дневно, паралелно с антибиотичната терапия (ако такава е показана). Капсулите за деца могат да се разтварят в течност плодов сок, компот, мляко и др. Не се препоръчва приложението на препарата преди шестмесечна възраст. Няма съобщения относно ефекта на медикамента по време на бременност и кърмене. Не са известни физико-химични несъбместимости, както и прояви на предозиране. Ефектът е no-слаб при пациенти с имунен дефицит или получабащи имуносупресори. Честотата на страничните действия е около 34%. Най-често те не са тежки напр. епизодични гастроинтестинални смущения (гадене, диария), кожни реакции (обриви, уртикария), смущения от страна на дихателната система (кашлица, диспнея, астматичен пристъп), проблеми от общ характер (фебрилитет, умора). в случайте на персистиране на проявите лечението трябба да се преустанови.
Положителният ефект от приложението на Broncho-Vaxom е потвърден в клинични проучвания 25 двойно-слепи, плацебо-контролирани проучвания и 13 отворени изпитвания на препарата, с участие на повече от 8000 пациенти. Основни параметри за оценки са били редуцирането на броя на рецидивиращите инфекции на дихателните пътища, намаляването на продължителността на инфекцията и броят на антибиотичните приеми.
Zagar и съавт. са приложили Broncho-Vaxom при 61 деца (от общо 116 деца на възраст от 6 месеца до 19 г., с минимум три остри инфекции на горните дихателни пътища или отити в предходната година) в условията на двойно-сляпо мултицентрово проучване. Пациентите са изследвани на всеки 30 дни в хода на шестмесечно проучване. Установена е значима разлика между групата с BronchoVaxom и тази с Placebo: без инфекции са били 39,5% от децата в първата група и 44% не са имали нужда от антибиотично лечение, срещу 16,5% без инфекции и 23% без необходимост от антибиотици във втората група.
При проучване на ефекта от приложението на Broncho-Vaxom за профилактика на острите инфекции на респираторния тракт при момичета 6 продължение на три месеца по 10 дни Perez (2000 г.) установява статистически значимо намаление на общия брой на фарингитите, ринитите и синуитите в сравнение с група с плацебо съотв. 135 и 273 за зимните месеци .
Gutierrez и съабт. (2001 г.) в двойно-сляпо, рандомизирано, плацебо-контролирано с две паралелни групи клинично проучване с продължителност една година, прилага Broncho-Vaxom при 54 деца на възраст от 1 до 12 г. с най-малко 3 остри инфекции на дихателните пътища в предходните 6 месеца. Децата от I група са профилактирани с два курса от по три месеца, по 10 дни в месеца, с интервал между курсовете три месеца. в групата с Broncho-Vaxom са регистрирани 131 остри инфекции на г.д.п., а в групата с плацебо 224, при среден брой на инфекциите съотв. 5,04 и 8,0 (Р по-малко от 0,001).
Подобни са и резултатите на Schaad и съабт. от 2002 г. при изследване на 220 амбулатории деца с ринити, фарингити, кашлица и фебрилитет, на възраст от 36 до 96 месеца. Пациентите са разделени в две паралелни групи от по 110 деца, с приложение на Broncho-Vaxom шест месеца. Не са установени сигнификантни разлики между двете групи по отношение на пол, възраст, ръст, тегло, брой на инфекциите по време на наблюдавания период (съотв. 5,8 и 6,1) брой на отсъствия от училище и странични ефекти. След приключване на лечението статистически значимо е намалял броят на острите инфекции на дихателните пътища в групата с Broncho-Vaxom в сравнение с плацебо съотв. 6 % и 18,2 %.
И така експерименталните и клиничните проучвания потбърждават, че Broncho-Vaxom намалява честотата и тежестта на острите инфекции на дихателните пътища. Той стимулира специфичния и неспецифичния имунен отговор. Препаратът намалява продължителността на острия период и редуцира нуждите от съпътстваща терапия. Тъй като е съвместим с антибиотиците и медикаментите за симптоматично лечение, при необходимост може да се предписва заедно с тях. Ефективен е при лечение както на най-малките пациенти, така и на възрастни хора и има добра поносимост. Приложението му по определени показания дава възможност за редуциране на риска от рецидивиращи и хронични заболявания на дихателната система.
Книгопис
1. Abt. R. Die sozio-okonomische Bedetung, chronischobstructiver Atemwegserkrenkungen in der Schweiz. Pharma infornation, 1991, Bundensamt fur statistic, 2003
2. Bernstein. G.M. Mucosal immunology of the upper respiratory tract. Respiration 59, 3-13, 1992
3. Dixon R.E. Economic cost of respiratory infections in the USA. Amer.l. Med, 78: 45-51, 1985
4. Eggen berger K. Les infections desvoies repspiratoires les pla pratique ambulatore Ars. Medici 8, 24-30, 1993
5. Gulsvika. et al. Introduction. Course and care of obstinent lung disease. Eur. Respir. Ref. 5: 302, 1995
6. Gutierrez-Tarango MD, Berber A. Safety and efficacy of two courses of Broncho-Vaxom in the prevention of respiratory tract inf. In children during 12 months. Chest, 2001, 119:1742-1748.
7. Leu R.E. et al. Chronische bronchitis Lebens qualitat der Betroffenen und volks wirkeschaliche kosten. Prax. Klin. Pneumol. 40: 367-371, 1976
8. Perez J. V. Clinical Therapeutics 2000 Intern. Simposium on Resp. Inf. In Pediatr.
9. Peto R. et al. Mortality from tobbaco itries: indirect estimates from national vital statistics. Lancet 339:1268-1278, 1992
10. Schaad U. et all. Immunostimulation with OM85 in Children with Resp. Inf. Of the Upper Resp. Tract. Chest, 2002,
11. Wilson R. Infections of airways. Current opinion of infectious diseases. 4 166-175,1991
12. Zagar S. and Lofler-Badzek Broncho-Vaxom in children with rhinosinusitis a double-blind clinical trial. ORL. 50, 397404.1988