Брой 7/2020
Д-р К. Атанасова, оториноларинголог
УМБАЛ „Д-р Георги Странски” – Плевен
Имуннaта система е съвкупност от клетки, процеси и специфични вещества, които осигуряват защитата на организма от различни имуногени. Ето защо имунната система е свързана с инфекциозните заболявания, алергиите и онкологичните процеси, които засягат организма и нарушават нормалното протичане на жизнените процеси в тялото.
Вирусните инфекции са често срещани в практиката на всеки лекар. Пандемията от COVID-19 фокусира вниманието на медицинската общност към новата ситуация и наложи съобразяване със спецификата на ендогенния имунен отговор към новия вирус, като успоредно с това не се подценяват и другите достатъчно агресивни за организма вирусни щамове.
Знае се, че новият коронавирус причинява тежък остър респираторен синдром-коронавирус-2 (SARS-COV-2). Съществено при т.нар. COVID-19 е че той е развил механизми за избягване или блокиране на нормалните имунни отговори. Коронавирусите представляват голяма група вируси с няколко обвивки, несегментирани и с най-голям РНК геном.
Вирусните инфекции обикновено засягат горни и долни дихателни пътища с типичните симптоми висока температура, главоболие и кашлица и др. За разлика от тях, инфекциите от причинителите на тежък остър респираторен синдром SARS-CoV и MERS-CoV могат да останат безсимптомни в ранен стадий до развитието на тежка пневмония, диспнея, бъбречна недостатъчност и дори смърт. Обикновено имунната система идентифицира вирусите чрез рецептори, които разпознават т.нар патоген асоциирани молекули (PAMPs – pathogen associated molecular patterns (4). Те се разпознават чрез взаимодействие между тол-лайк рецепторите (TLRs – tol-like receptors) на повърхността макрофагите и вирусните нуклеинови киселини (5). Тези взаимодействия между тол-лайк рецепторите и вирусните нуклеинови киселини инициират позитивен имунен отговор чрез отделяне на интерферони, вследствие на което се медиира специфичен имунен отговор, който резултира в производството на антитела и антивирусно реакция отстрана на специфичните имунни клетки (4).
Спецификата на инфекцията и имунният отговор на организма променят патогенезта на заболяването (6). Дихателната система, освен първата антивирусна имунна реакция на ниво тол-лайк рецептори, като част от вродения имунитет е защитена от мукозата, която е първична имунна бариера, действаща в две посоки – механична и химична. Мукозната секреция от епителните клетки също е част от вродения имунитет и участва в антимикробната защита на организма. Въпреки това, тъй като голяма част от вирусната популация е част от микробиома-гостоприемник, особено в дихателната система, това може да повлияе на антивирусния имунен отговор (7). Проучванията върху COVID-19 към момента установяват, че вирусът атакува алвеолите, които играят основна роля в газовия обмен по време на дишането (2).
Вирусът навлиза в алвеолите чрез свързване на неговия повърхностен S протеин с ACE-2 рецептора, което води до блокиране функцията на алвеолите и съпътстващ структурен разпад. Тези два цитокина взаимодействат с хипоталамуса, което причинява физиологични промени в тялото като висока температура и треска. Налице е вазодилатация и съдов хиперпермеабилитет. Широко се дискутира способността на COVID-19 да потиска ендогенния антивирусен имунен отговор, блокирайки тол-лайк рецепторния модел на ендогенната имунна реакция (8). Вероятно това е причината за безсимптомното протичане на инфекцията с COVID-19 в началото и тежкото развитие на болестта впоследствие.
Научните данни към момента относно спецификата на инфектирането с COVID изискват задължителна имунопрофилактика, овладяване на възпалителната реакция, увеличаване на локалната мукозна защита и блокиране механизма на заразяване неспецифично, тъй като на входната врата на заразяване, една от които е устната кухина, имунната система ежедневно неутрализира много различни вирусни, бактериални и други щамове. Важно е също, ако се използват локални продукти, с цел имунопрофилактичен и аналгетичен ефект, те да запазват нормалната флора в устната кухина. Научната логика води до продукти от нов тип, а именно високотехнологични имунни аналгетици. Такъв продукт е Imunobor Protect под формата на високотехнологични таблетки с депо действие.
Проучванията демонстрират отличен ефект на Imunobor Protect при висок дозов режим (9, 10). Повишаване на ефективността, освен чрез високия дозов режим, може да се постигне и чрез обогатяване с цинк. Новият високотехнологичен имунен аналгетик Imunobor Protect Zinc е най-новият продукт от фамилия Имунобор. Представлява уникална комбинация от микронизиран бета глюкан с най-висока чистота 93% в количество 30 мг във всяка таблетка за смучене, активна форма на витамин С 40 мг, стандартизиран екстракт от плодовете на Роза канина 10 мг със съдържание на натурален витамин С 5 мг и цинк под формата на цинков оксид – 5 мг. Imunobor Protect Zinc повишава локалната имунна устойчивост на лигавиците на устната кухина и носоглътката, подпомага функцията на имунната система при вирусни, бактериални и гъбични инфекции. Благодарение на високотехнологичната форма таблетки за смучене Imunobor Protect Zinc осигурява и локално противовъзпалително действие в устната кухина. Максималният ефект на Imunobor Protect Zinc се дължи на оптималната рационална комбинация от екстракти, съобразени и с пандемичната ситуация. Imunobor Protect Zinc се явява като резултат на научната логика в пандемията от COVID-19.
Микронизиран бета глюкан с най-висока чистота 93%
Представлява несмилаем полизахарид, който се извлича от клетъчната стена на лечебни гъби Pleurotus ostreatus. Той е единственият имуностимулатор от природен произход с доказан механизъм на действие.
Бета глюкан стимулира имунната система, свързвайки се със специфичните тол-лайк и дектин 1 рецептори на макрофагеалната повърхност. Поради микронизацията и високата чистота свързването става мигновено и освен това макрофагите не губят време за фрагментиране. Чрез циркулацията на макрофагите бета глюкан достига до всички части на имунната система. Това от своя страна води до бързо активиране на специфичен имунен отговор от клетъчен и хуморален тип. Активираните имунни клетки осигуряват цялостна защита на организма срещу вируси, бактерии и гъбички.
От съществено значение за ефективността на бета глюкан е размерът на молекулата и неговата концентрация. Обикновените екстракти съдържат от 30 до 80% бета глюкан. Имунобор Протект Цинк е с повишена ефикасност, тъй като съдържа микронизиран бета глюкан с най-висока чистота 93%.
Витамин С
Витамин C удължава живота на имунните клетки. Той бързо възстановява изразходения от активираните макрофаги аскорбат. Освен това, витамин C действа противовъзпалително и стимулира производството на естественото антивирусно средство на организма – интерферон. В Imunobor Protect и Imunobor Protect Zinc витамин С е в активна форма, а именно L-аскорбинова киселина, не дразни стомаха и се усвоява по-бързо от организма в сравнение с обикновения витамин С.
Роза канина
Екстрактът от Роза канина съдържа комплекс от полезни вещества и антиоксиданти – витамин С, биофлавоноиди, флавон гликозиди, органични киселини, есенциални мастни киселини, микроелементи, ликопен и др., които повишават защитните сили на организма и жизнения тонус, влияят благоприятно на имунната система и активират обмяната на веществата. Множество проучвания доказват, че екстрактът от Роза канина притежава антиоксидантна, имуностимулираща, антимикробна и противовъзпалителна активност.
Допълнителна роля на Цинк
Цинк усилва ефекта на другите съставки, възпрепятства развитието на инфекции, облекчава възпаленото гърло и подпомага имунитета. Доказано е, че цинковият оксид намалява продължителността на обикновената настинка и редуцира симптомите й. Според Световната здравна организация недостигът на цинк е един от най-съществените фактори , допринасящи за различи заболявания.
Цинк е основен микроелемент, който е от решаващо значение за растежа, развитието и поддържането на имунната функция. Влиянието му достига до всички органи и клетки в тялото и е неразделна съставка от приблизително 10% от човешкия протеом като обхваща стотици ключови ензими и транскрипционни фактори. Цинк е критичен фактор, влияещ върху антивирусната имунна защита на организма. Цинк е задължителен микронутриент в епидемична ситуация, тъй като той има директен антивирусен ефект, като в същото време активира и собствения имунен отговор в тялото (11). Локалното му приложение подкрепя научната логика за повишаване на защитната бариера на ниво устна кухина локално и системно. Цинк инхибира различни етапи от процесите на вирусна репликация. In vitro проучвания демонстрират механизмите на неговото влияние върху вирусите. Това включва 3 нива на вирусна инактивация, а именно цинк подобрява разпознаването на патогена, потиска вирусната повърхностна активност, транскрипцията и транслацията на вирусния геном (12).
Благодарение на своето действие, Imunobor Protect Zinc е уместно да се прилага като локално антивирусно и аналгетично средство при вирусни, бактериални инфекции и други инфекции, засягащи горните и долните дихателни пътища. Предвид епидемичната ситуация, Imunobor Protect Zinc може да се назначи и за като антимикробна имунопрофилактика при често боледуващи деца и възрастни. Той се дозира при деца от 3 до 8 г. по 1 таблетка дневно; при деца над 8 г. по 2 таблетки дневно; при възрастни по 3 таблетки дневно. Таблетките се приемат чрез смучене, което осигурява депо действие на ниво устна кухина. Препоръчителният период на прием е от 10 дни до 3 месеца, в зависимост от индивидуалното състояние на пациента и терапевтичната цел на лекуващия лекар. За продължителна имунопрофилактика без прекъсване, с цел блокиране на заразяването, се препоръчва Imunobor Protect.
Imunobor Protect Zinc осигурява бърза аналгезия, антивирусно, антибактериално, противогъбично и противовъзпалително действие като запазва нормалната флора в устната кухина. Високотехнологичните таблетки за смучене осигуряват депо действие на ниво устна кухина. Imunobor Protect Zinc е високотехнологичен имунен аналгетик, резултат на научната логика в условията на пандемия от COVID-19.
Библиография
1) 32(1):17–26.Hong R. Distinct roles of BCNP1 in B-cell development and activation. Int. Immunol. 2020;
2) World Health Organization. COVID-19 Pandemic Update. Situation report; 2020. Available:https://www.who.int/docs/defaultsource/coronaviruse/situationreports/20200330-sitrep-70-covid19.pdf?sfvrsn=7e0fe3f8_2 (Access date: 21st March, 2020)
3) . Raoult D, Zumla A, Locatelli F, Ippolito G, Kroemer G. Coronavirus infections: Epidemiological, clinical and immunological features and hypotheses. Cell Stress; 2020. DOI: 10.15698/cst2020.04.216
4) Roh JS, Sohn DH. Damage-Associated Molecular Patterns in Inflammatory Diseases. Immune Netw. 2018;18(4):e27– e27
5) Mukherjee S, Huda S, Sinha Babu SP. Toll-like receptor polymorphism in host immune response to infectious diseases: A review. Scand. J. Immunol. 2019;90(1): e12771. DOI: 10.1111/sji.12771
6) Fehr AH, Perlman S. Coronaviruses: an overview of their replication and pathogenesis. Methods Mol. Biol. 2015; 1282:1–23. DOI: 10.1007/978-1-4939-2438-7_1
7) Dong H. Characterization of an Immunodominant Epitope in the Endodomain of the Coronavirus Membrane Protein. Viruses. 2016;8(12):327. DOI: 10.3390/v8120327
8) Weiss SR, Navas-Martin S. Coronavirus pathogenesis and the emerging pathogen severe acute respiratory syndrome coronavirus. Microbiol. Mol. Biol. Rev. 2005;69(4):635–664.
9) Атанасова К. Ефект на Imunobor Protect върху динамиката на протичане на орофарингеални заболявания: GP news 2019 (3); 50-52
10) Атанасова К. Ускорено постоперативно възстановяване при тонзилектомия и аденоидектомия. Imunobor Protect – нови данни: GP news 2020 (3)
11) Adv Nutr 2019;0:1–15.
12) Scott A Read et al. The Role of Zinc in Antiviral Immunity:Review Advances in Nutrition · July 2019