Брой 6/2018
Доц. д-р Ц. Генадиев, Д-р К. Христов, Д-р Д. Гайдаров
Отделение по Урология, МБАЛ Вита – София
Резюме
Биопсията на простатната жлеза е основен доказателствен метод за карцином на простатата. Методът е стандартизиран в урологичната практика и все още не е заменен от друг метод за доказване на простатен карцином. Цел на настоящата статия е да представи метода и неговите показатели на широк кръг читатели-медици. Представени са накратко целите, показанията, противопоказанията, оперативната техника, усложненията и резултатите от трансректалната пункционна тру-кът биопсия на простатната жлеза под трансрекстален ехографски контрол.
Увод
Биопсията на простатната жлеза е основен метод за доказване на карцином на простатата. Методът се извършва чрез два достъпа до простатата: през ректума – трансректална и през перинеума – трансперинеална биопсия. Трансректалната биопсия е по-широко прилаганата техника. Методът е стандартизиран и е включен в препоръките на европейската и световна урологична практика /6;7;8/.
Материал и методи
Целите на простатната биопсия са: да докаже или отхвърли карцином на простатата, да определи локалния стадий на карцинома чрез разпределяне на пункциите от всички участъци на жлезата, да предостави достатъчен материал за качествена патолого-анатомична диагноза за достоверна оценка по Доналд Глисън, да бъде ясно описана и документирана.
Показания за биопсия на простатата – при диагностични съмнения за карцином от един или няколко диагностични метода. Най-често прилаганите диагностични методи са общият простато-специфичен антиген – ПСА, ректалното дигитално изследване на простатата – ДРИП, или така нареченото ректално туширане. Други методи са трансректалната ехография, Магнитно-резонансната томография и генетичните уринни тестове.
Противопоказания – пациенти в тежко или увредено общо състояние, с активна уроинфекция, недиагностицирана анемия или нарушения в кръвосъсирването. Пациенти с ампутация на ректум се подлагат на трансуретрална резекция с диагностична цел. В другите случаи Трансуретралната резекция не се приема за метод на избор за биопсия на простата.
Оперативна техника на трансректалната пункционна тру-кът биопсия под трансректален ехографски контрол. Манипулацията се извършва амбулаторно или с 24-часов болничен престой, под краткотрайна венозна анестезия, в положение на пациента за литотомия. Не се налага предварителна лаксативна подготовка на пациента, с изключение на пациенти с хронична обстипация. Антиагрегантната и антикоагулантната терапия на пациента не са противопоказание, но могат да доведат до по-големи усложнения. Чрез трансректален трансдюсер се въвежда пункционна игла, която се активира от автоматичен биопсичен пистолет – снимка 1 и 2. Отнемат се от 8 до 20 материала чрез пункция на простатата. Материалите се фиксират във формалин и се предават в патолого-анатомична лаборатория за последваща обработка и диагностика. След 5 до 7 работни дни окончателният резултат е изготвен. Пациентът се подлага на перорална терапия с ципрофлоксацин за 10 дни, с начало непосредствено след биопсията. Пациенти със сърдечно имплантирани протези получават интравенозна антибиотична еднократна доза за профилактика, след което продължават амбулаторно ципрофлоксацин пер ос.
След подготовка и въвеждане на трансдюсера в ректума, при изобразена пунктирана линия на монитора, се извършва насочване на иглата по тази линия, която се проектира върху определения за пункция участък от жлезата.
Биопсичната игла се въвежда през стената на ректума, прониква през простатната капсула в жлезния паренхим и тогава се задейства пунктирането. Този етап от биопсията е от особено значение за качеството на материала и за последващите усложнения.
Усложнения. Усложнения по време на биопсията не се наблюдават. Ранни усложнения след биопсията са хематурия, ретенция на урината, незначителна болка, неналагаща медикаменти. Ректорагията най-често е преходна и незначителна. Хематоспермията се запазва най-дълго – около 2-3 месеца. Пациентът трябва да бъде информиран за този симптом. Септицемия или уросепсис се наблюдава в около 5% от пациентите, независимо от антибиотичния прием преди, по време или след биопсията. Това налага рехоспитализация и интравенозно лечение с антибиотици и симптоматични средства. При увредени пациенти или такива на възраст над 75-80 години, такива усложнения могат да бъдат животозастрашаващи.
Резултати. Резултатите от биопсията на простатата покриват целите на манипулацията. Пациентът се възстановява за кратък период от време, без усложнения или с незначителни такива, получава изчерпателна диагноза, добре описана и достоверно изготвена. При инфекциозни усложнения пациентът се подлага на приетото лечебно поведение.
Дискусия
Трансректалната пункционна биопсия на простатната жлеза под трансректален ехографски контрол е първи метод на избор при диагностично съмнение за карцином на простатата. Методът е стандарт за съвременната урология. Показанията и противопоказанията, както и очакваните резултати са проучени в световната практика. Темата за „разпространение на клетки“ по време на биопсията е проучена, като единичните случаи в световен мащаб не поставят под съмнение простатната биопсия /9/. Нещо повече – извършват се все повече биопсии в практиката. У нас методът продължава да се усъвършенства. За нашия екип методът е утвърден в ежедневната практика, като резултатите се публикуват периодично. Не сме наблюдавали съществено различни от публикуваните от други автори резултати /2-5/. Въведохме и утвърдихме приложението на свободния простато-специфичен антиген и неговото съотношение към общия простато-специфичен антиген за по-добър подбор на пациентите за биопсия на простатата и за предпазване на пациенти от ненужна биопсия /1/.
Заключение
Трансректалната пункционна биопсията на простатната жлеза под трансректален ехографски контрол е утвърден диагностичен метод. Усложненията от него са допустими и не са мотив против метода. В опитен мултидисциплинарен екип биопсията на простатната жлеза се извършва с незначителни усложнения, постига диагностичните цели, представя информативна диагноза за лекаря и пациента, с което поставя основата на лечението.
Книгопис
1. Бончева М, Генадиев Цв., Петров П, и стр. Диагностична чувствителност и диагностична специфичност на ПСА съотношение. Мединфо, 2005,7, с. 9-10
2. Генадиев Цветин. Трансректална пункционна биопсия на простатата. Урология, 2004, 10, 3, с.71-74
3. Генадиев Цветин, Даниел Гайдаров, Валя Велева, и стр. Трансректална ултразвукова пункционна биопсия на простатата. Съвременна медицина, 2007,5-6, с. 38-41
4. Генадиев Цветин. Ролята на клиничния стадий и простатната биопсия за предсказване на тазови лимфни метастази при карцином на простатата. Урология, 2008, 14, 3, с.79-84
5. Цв. Генадиев. Ролята на биопсичната техника за избора на лечение при рака на простатната жлеза – клиничен опит. Медицински преглед, 2018, 54, 2, 42-45
6. https://uroweb.org/guideline/prostate-cancer/
7. https://www.auanet.org/guidelines/prostate-biopsy-and-specimen-handling
8. El-Hakim A1, Moussa S.CUA guidelines on prostate biopsy methodologyCan Urol Assoc J. 2010 Apr;4(2):89-94
9. Volanis D1, Neal DE, Warren AY, Gnanapragasam VJ. Incidence of needle-tract seeding following prostate biopsy for suspected cancer: a review of the literature. BJU Int. 2015 May;115(5):698-704.