Брой 9/2023
Д-р А. Иванов, д.м., Д-р А. Белов, Доц. д-р П. Антонов, д.м.
Катедра урология и обща медицина, Мeдицински университет – Пловдив
Бъбречно-каменната болест (БКБ) е заболяване, съпътствaлo човешката цивилизация от антични времена. Ендоскопските техники за лечението й започват от началото на 20-ти век със създаването на първите ендоскопски системи за визуализация с оптични лещи на Hopkins. Революционен метод в лечението на БКБ е екстракорпоралната литотрипсия с удърни вълни (ЕКЛТ). Тя показва отлични резултати при конкременти с размер между 5-10мм и разположение в бъбрека или уретера. Ретроградната уретерореноскопия с лазерна литотрипсия е метод за лечение, при който се следва естествения ход на уринарния тракт и под визуален контрол се осъществява дезинтеграция на конкременти с размери между 10 и 20 мм. С развитието на лазерните технологии и системите за оптичен транспорт на образа се осигурява преноса на големи количества енергия за дезинтеграция на големи по размери конкременти, намалява се болничния престой и интра- и следоперативните усложения. Перкутанната нефролитотомия е метод въведен в края на 90-те години, при който през отвор на кожата се достига по пиело-каликсната система на бъбрека и използвайки отново лазерна енергия се дезинтегрират по-големи от 20 мм по размери конкременти с възможност да се аспирират наличните фрагменти. След манипулацията обичайно се поставя нефростома. В сравнение с ретроградната интраренална хирургия усложненията са по-значими, а болничният престой е по-продължителен. Използването на всички методи дава възможност за прилагане на персонализиран подход в лечението на уролитиазата.
Ключови думи: бъбречно-каменна болест, лечение, персонализиран подход
Адрес за кореспонденция:
Д-р Атанас Иванов, д.м.
УМБАЛ „Св. Георги“, ет. 9, Клиника по Урология
Бул. „Пещерско шосе“ 66
4000, Пловдив
Тел.: 0886 740 407;
e-mail: atanasivanovmd@yahoo.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Септември 2025 г.