Брой 6/2003
Д-р А. Шахид
Доц. Д-р М. Марков
Дброкачествена хиперплазия на простатата (ДХП) хронично прогресивно ащо се заболяване, което се проявява с обструкция на долните пикочни пътища. Всяка година в България се появяват около 10 000 нови случаи с ДХП. Засяга около 50% от мъжете над 50 г., с тенденция към „подмладяване11.
Етиология и патогенеза
♦ Неизяснена етиология, но хормоналните фактори играят съществена роля.
♦ Основен механизъм в патогенезата на ДХП е превръщането на тестостерона в по-активния му метаболит дихидротестостерон (от ензима 5-ос редуктаза).
Диагноза и диагностични критерии
За правилно поставяне на диагнозата ДХП и оценка на ефективността от проведеното лечение се използва т.нар. Международен простатно-симптоматичен индекс (МПСИ). Този индекс включва:
♦ оценка на иритативните симптоми (учестено уриниране, никтурия, дизурия, позиви за незабавно уриниране и незадържане на урината);
♦ определяне на обема на простатната жлеза чрез ултразвуково изследване;
♦ определяне количество на остатъчната урина.
За уточняване на диагнозата ДХП е необходимо физикално изследване под формата на ректален дигитален преглед за установяване на формата и консистенцията на простатната жлеза. във връзка с диагнозата ДПХ обикновено се провеждат следните допълнителни изследвания:
♦ Кръвна картина;
♦ Изследване на урина;
♦ Определяне на простатно специфичен антиген (ПСА);
♦ Ехография;
♦ Биопсично изследване на простатна тъкан;
♦ венозна урография;
♦ Компютърна томография или магнитен резонанс;
♦ Изследване на струята и налягането на урината;
♦ Цистоскопия.
Проследяване (мониториране) на пациентите
♦ Клинични прегледи на всеки 1-6 месеца;
♦ Изследване на урината на всеки 3 12 месеца;
♦ Ректален дигитален преглед един път годишно;
♦ Изследване на ПСА един път годишно за изключване на съмнение за карцином на простатата.
Усложнения
♦ Камъни в пикочния мехур;
♦ Простатит;
♦ Бъбречна недостатъчност.
Прогноза
♦ Подобрение на симптомите при 70-80% от пациентите;
♦ Поради влошаване на симптомите се налага лечение при 2030% от пациентите;
♦ При 11-33% от пациентите с ДХП се развива злокачествена дегенерация на простатата.
Терапевтични възможности
Диетата е важен фактор за предотвратяването на ДХП. Във връзка с това е необходимо да се избягва употребата на алкохолни и съдържащи кофеин напитки и на храни, обогатени с подправки и мазнини.
Лечението на ДХП се провежда в зависимост от стадия на заболяването и принципно включва:
♦ Медикаментозно лечение;
♦ Оперативно лечение.
Напоследък е налице тенденция към увеличаване относителния дял на лекуваните с медикаменти болни, за сметка на оперативните интервенции. 80% от новооткритите случаи са подходящи за медикаментозно лечение.
Медикаментозно лечение
а) Природни продукти.
б) Синтетични продукти.
♦ Инхибитори на 5-ос редуктазата и ароматазата (finasteride);
♦ ос-адренерзични блокери простатно селективни ос1А блокери (tamsulosin, doxazosin, terazosin).
Природни проддкти
Лечението с природни продукти е разумната алтернатива на лечението в началните стадии на ДХП. Използват се като профилактично средство по отношение прогресивното развитие на ДХП, като редуцират задръжката на урината и необходимостта от оперативно лечение. Те имат различен механизъм на действие, ниска токсичност и незначителни странични ефекти. В Италия, Германия и Франция около 90% от случайте с ДХП първоначално се лекуват с природни продукти. Над 50% от уролозите в Германия предпочитат лечението с природни продукти, в сравнение със синтетичните лекарства. За страните от Западна Европа лечението на ДХП с природни продукти се приема като основен терапевтичен подход.
Най-често използвани природни продукти са:
♦ Saw palmetto (Serenoa repens);
♦ Pygeum africanum;
♦ Urtica dioica;
♦ Друзи Lycopene, тиквено семе, екстракт от леска, перуанската билка Ачиоте.
Saw palmetto (Serenoa repens)
Нискостъвлена палма-джудже, известна още като „растение катетър“, която расте по атлантическото крайбрежие на САЩ.
Прилаза се при началните клинични прояви на ДХП като повлиява благоприятно дисфункцията на пикочния мехур. Полезна е още като експекторант и при лечението на хипотиреоидизъм. Установено е, че действа като потиска медиираното от ензима 5-ос редуктаза превръщане на тестостерона в дихидротестостерон и от ароматазата до 17|3-естрадиол. Има експериментални данни, които доказват, че инхибира разрастването на простатната тъкан и проявява противовъзпалително действие.
Установено е, че при 50% от болните с ДХП се наблюдава подчертано и трайно подобрение на симптоматиката.
Клинични проучвания върху 542 пациенти показват, че стандартизираният екстракт на Saw palmetto проявява ефективност, еквивалентна на тази на Finasteride. Сравнителни клинични проучвания установяват, че Saw palmetto и Finasteride се характеризират с бавно настъпващо действие и сходна терапевтична ефективност.
Дозовият порядък на Saw palmetto варира от 160 до 640 тд дневно. Средната терапевтична доза е 320 тд, разделена на два приема, а поддържащата доза е 160 тд дневно. При 90% от пациентите се наблюдава благоприятно повлияване още след 3-4 седмично лечение.
Saw palmetto е практически безвредно средство.
За разлика от него, синтетичните лекарствени средства водят често до нежелани реакции: например еректилна дисфункция е наблюдавана 8 4.9% от случайте лекувани с Finasteride, докато при Saw palmetto тя се проявява само в 1.1% (р < 0.001).
Pygeum africanum
Представлява тропическо вечно зелено дърво, наречено африканска дива слива. Расте главно в Южна Африка, Мадагаскар и в никои райони на Централна Америка. За лечение на ДХП се използва стандартизиран екстракт от кората на растението.
Pygeum намалява възпалението на простатата и подобрява струята на урината. Олеаноловата киселина като активна съставка може да стимулира имунния отговор и да предотврати развитието на злокачествена дегенерация. Ефектът му при ДХП се потенцира при комбиниране с екстракт от коприва. Дозовият порядък на Рудеит варира от 100 до 200 тд дневно. Средната дневна дозировка е 100 тд.
Коприва (Urtica dioica)
Сух екстракт от корените на копривата съдържа полизахариди, протеини, захари, витамин С, витамин К, Fe2+ и каротиноиди. Има данни за благоприятен ефект на копривата при ДХП, като се нормализира честотата на уринирането особено през нощта, и се подобряба дебитът на урината. Оказва противовъзпалителен ефект и забавя разрастването на съединителна ппъкан в простатата.
Повишава нивото на свободния тестостерон в кръвта посредством намаляване свързването му със специфичен серумен глобулин (SHBG). Потиска синтезата на простагландини и увеличава продукцията на лимфоцити. Действието на копривата се потенцира от микроелемента цинк.
Съставките й намаляват активността на ензимите 5-а редуктаза и ароматаза и инхибират свързването на протеините „носители на тестостерона”, с мембранните рецептори на простатата. Копривата се използва най-често в състава на комбинирани препарати за лечение на ДХП. Дозовият порядък на екстракт от коприва варира от 250 до 750 тд, а средната дневна доза е 500 тд.
Фитостероли
Основни активно действащи вещества, които се съдържат в разгледаните природни продукти за лечение на ДХП, са фитостеролите и по-конкретно р-ситостеролът. Представляват естествени растителни вещества, наречени още „мъжки алфа амини“. В-ситостеролът е най-важният за простатната жлеза фитостерол. Съдържа се в Saw palmetto, Рудеит africanum, Cucurbita реро (Pumpkin Seed) и други. Използва се като хранителна добавка, а в някои страни от Европа и като лекарство. Смята се, че ефектът на (В-ситостерола се реализира на хормонално ниво. фитостеролите намаляват количеството на дихидротестостерона за сметка на тестостерона. Има in vitro данни при хора, че Р-ситостеролът индуцира апоптоза в определени видове ракови клетки в простатната жлеза. В-ситостеролът оказва и противовъзпалителна активност в простатната жлеза. Понижава още нивото на холестерола. Прилага се при началните симптоми на ДХП. Дозировката на В-ситостерола варира от 60 до 390 тд дневно, а средната дозировка е 150 тд дневно. Поддържащата доза е 20 200 тд дневно. В-ситостеролът е практически безвреден. Макар и рядко, при приема му може да се наблюдава стомашно-чревен дискомфорт.
Роля на микроелементите при ДХП (цинк)
Най-голямо значение при ДХП има микроелементът цинк. В простатната жлеза се съдържа 10 пъти по-голямо количество, цинк, в сравнение с останалите органи. Цинкът потиска нивото на дихидротестостерона. Дефицитът на цинк в простатната тъкан води до хиперплазия и злокачествена дегенерация на простатата. Витамин В6 е необходим за правилното усвояване на цинка.
Съвременни насоки в лечението на ДХП
Природните продукти имат редица предимства при лечение на ДХП те са ефективни, безвредни, икономически изгодни. За страните от Западна Европа, лечението на ДХП с природни продукти се приема като основен терапевтичен подход. За разлика от Западна Европа, лечението на ДХП с природни продукти не е намерило широко приложение в съвременната урологична практика у нас.
При лечение на ДХП е особено подходящо да се използва В-ситостерол. Максимален терапевтичен ефект при ДХП може да се очаква от комбинацията на (В-ситостерол и цинк).