851 пациенти на различни лечебни заведения чакат плановото си лечение. Това става ясно от актуализираната Националната листа на чакащите, публикувана от здравната каса на страницата й.
Листата фигурира на сайта от юли, когато в нея бяха записани чакащите пациенти само на две болници – столичната МБАЛ за женско здраве „Надежда“ и пловдивската СБАЛАГ „Селена“.
Последното обновяване на Националната листа на чакащите е от неделя, 21-ви август. След обновяването в нея вече фигурират пациентите на 31 лечебни заведения с различна собственост – държавни, частни и общински.
В повечето болници листите на чакащи варират между 20-40 души, някои са дори с по един записан планов пациент. Най-голямото лечебно заведение у нас – пловдивската УМБАЛ „Св. Георги“, има листа от едва трима пациенти.
Абсолютен рекордьор и по брой чакащи пациенти, и по отдалеченост на датата за планов прием, е частната МБАЛ за женско здраве „Надежда“. За лечение там чакат 223-ма пациенти, а последният, записан към момента, ще бъде приет на 16-ти януари 2017 г. В огромната си част чакащите пациенти са с онкологични заболявания и са записани за химиотерапия, други са с гинекологичен проблем.
На второ място се нарежда УМБАЛ Плевен, в чиято листа фигурират 168 чакащи. Най-отдалечената дата за планов прием, дадена от лечебното заведение, е 3-ти октомври. Близо половината от чакащите и тук са с онкологично заболяване.
На трето място се нарежда столичната „Св. Иван Рилски“ с листа от 90 чакащи пациенти и крайна дата за прием 14-ти ноември. Тук чакащите са предимно със ставни заболявания и болести на съединителната тъкан.
Припомняме, националната листа на чакащите трябваше да фигурира на сайта на НЗОК от май тази година, но се забави по технически и юридически причини: със смяната на номерата на клиничните пътеки от 1-ви април настъпваха обърквания в подаваните от болниците отчети към касата, а и от фонда трябваше да подготвят листите така, че те да не съдържат лични данни.
Първоначалната идея беше листата да важи само за пациентите, чиито диагнози попадат в допълнителния пакет, покриван от касата. След като обаче текстът, с който основния пакет медицински дейности се разделя на две, бе отменен от Конституционния съд, в крайна сметка към момента остана отново един основен пакет дейности, а листите на чакащи се изготвят от болниците спрямо състоянието на пациента и бюджетния им лимит за съответния месец.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Подготвя се изпитване на mpox ваксината при бременни и кърмачета
- Кипър създава обединен орган за извънредни ситуации, в който ще влиза и спешната медицинска помощ
- FDA се обяви срещу фенилефрина като съставка на перорални продукти за назална деконгестия
- Здравният министър обеща системата на ТЕЛК ще заработи в пълен обем до 2-3 месеца
- Конференция “HIV и коинфекции” ще събере учени от България, Балканите и СЗО