Брой 9/2016
Проф. д-р Златко Кълвачев, дмн
Ку-треската е природо-огнищна зооноза, протичаща като остро или хронично заболяване с разнообразна клинична картина. Разпространена е по целия свят, като при човек се проявява като грипоподобно заболяване, нетипична пневмония или ендокардит на фона на циклични температурни атаки.
Причинителят на Ку-треската, Coxiella burnetii е дребен плеоморфен облигатен вътреклетъчен микроорганизм, способен да образува филтруеми форми.
Коксиелната инфекцията при бременни жени може да причини сериозни усложнения по време на бременността. Наблюденията показват, че в ендемични за Ку-треската региони, заболяването причинява повече смушения на бременността, отколкото при т.нар. TORCH патогени (токсоплазма, рубеола, цитомегаловирус и херпес симплекс вирус).
Както при всички хора, инфекцията при бременните протича остро или хронично. Особеното е, че хроничната форма най-често е следствие на реактивирана във връзка с бременността (физиологичен имунен дефицит) латентна инфекция. Както при острата, така и при хроничната форма, Ку-треската при бременните най-често се изявява като грипоподобна треска с различна продължителност, но са документирани и атипични пневмонии, развиващи се както по време на бременността, така и след раждането.
При заразените с C. burnetii жени, вероятността бременността им да протече проблемно не е малка (над 50%). Сред най-често описваните усложнения са абортите, преждевременното раждане, недоразвитост на плода, вътрематочната смърт и смърт на плода наскоро след раждането. Разбира се, в немалко случаи, бременността завършва с раждането на здраво дете.
Уврежданията в плацентата и плода по време на бременността са причинени от коксиелите. Освен че се откриват в големи количества, обширни участъци от плацентата некротизират и допълнително усложняват клиничната картина и прогнозата
Феталната смърт при плода на бременни с Ку-треска може да се обясни с образуваните имунни комплекси, свързани с развитието на плацентарни васкулити и тромбози (плацентарна недостатъчност). Друга възможност е директното увреждане на вътрешните органи на фетуса от коксиелите.
Лечението на Ку-треската при бременност има особености. Някои от ефективните антибиотици, използвани за лечение на Ку-треската не се препоръчват, поради възможността за костни/хрущялни увреждания на плода. Други могат да предотвратят колонизирането на плацентата от C. burnetii, но не се предотвратява хронифицирането на инфекцията. При всички случаи обаче, лечението трябва да е под постоянен клиничен и лабораторен контрол от различни специалисти.