Брой 4/2008
Доц. А. Анадолийска, дмн
Стрептококовата инфекция, освен че предизвиква ангина, може да атакува и някои участъци на мозъка. Тази автоимунна атака на мозъка води до редица поведенчески и емоционални проблеми.
PANDAS се изявява с натрапчиво-компулсативно поведение, моторни и вокални тикове и синдрома на Tourettes. Тиковете са неконтролируеми движения на очите мигане, свиване на раменете или автоматични звукове като изчистване на гърлото, хъркане или повтаряне на едни и същи срички и думи ехолалия. Наблюдава се и дефицит на вниманието.
Каква е патогенезата на този феномен? Понастоящем не е известна, но има теория, че е същата както при ревматизма автоимунно заболяване, което се отключва от стрептококова ангина. При всяка бактериална инфекция, организмът образува антитела срещу инвазиращата бактерия и тези антитела подпомагат елиминирането й. При ревматичната болест, антителата погрешно разпознават и „атакуват” сърдечните клапи, ставите, и/или някои области на мозъка. Това явление се нарича „молекулярна мимикрия”, което означава, че протеините на клвтъчната стена на стрептококите са подобни на протеините на сърдечните клапи, ставите и мозъка. Тъй като антителата включват имунна реакция, коя то уврежда тези тъкани, детето с ревматизъм може да има увреждане на сърцето, по-специалномитрална инсуфициенция, артрит и/ или хорея минор.
При PANDAS се наблюдава процес, подобен на хорея минор. Засягат се базалните ганглии, които отговарят за движенията и поведението. Така тези антитела си взаимодействат с мозъка и причиняват тикове и/или натрапчивост, вместо хорея.
Диагностичен тест за PANDAS не съществува. Това е клинична диагноза и диагностичните критерии са следните:
1. Наличие на натрапчиво-компулсативно поведение или тикове.
2. Началото е в детската възраст след 3-годишна възраст до пубертета.
3. Епизоди на тежко протичане.
4. Асоциация с инфекция с fi-хемолитични стрептококи гр. А (изолиране на стрептококи от гърлен секрет или анамнеза за преболедуване от скарлатина).
5. Наличие на неврологични симптоми моторна хиперактивност, хореиформени движения.
Протичането на PANDAS е вълнообразно с подобрение и влошаване на напрапчивите изяви и/или в тежестта на тиковете. Много от децата имат добри и лоши дни, или даже добри или лоши седмици. Болните с този синдром имат често внезапно начало или влошаване на симптомите, последвано от бавно, постепенно подобрение. При повторна стрептококова инфекция, настъпва внезапно влошаване, което продължава най-малко няколко седмици, но може да продължи ня колко месеци или повече. Тиковете или натрапчивостта постепенно намаляват и децата се радват на няколко спокойни седмици или месеци без проблеми. При следваща стрептококова инфекция, настъпва внезапен, тежък рецидив.
Други симптоми, които могат да се наблюдават при PANDAS, са следните:
1. Хиперактивност, нарушено внимание.
2. Неспокойство и страх от отделяне от родителите.
3. Промени в настроението раздразнителност, емоционална лабилност.
4. Нарушение на съня.
5. Нощно напикаване и/или често дневно уриниране.
6. Нарушение в почерка.
7. Болки в ставите.
Лечението на деца с PANDAS се свежда до лечение на психиатричните симптоми тикове и натрапчивост. Тъй като синдромът е имунологично обусловено страдание, няма ефект от лечението с пеницилин или други антибиотици. Няма и достатъчно клинични данни за ползата от антибиотична профилактика.
Децата с PANDAS се повлияват добре от поведенческа терапия и/или анти-обсесивни медикаменти. Едно ново проучване показва, че комбинацията от инхибитор на серотониновата секреция (fluoxetine) и поведенческа терапия са най-доброто средство за лечение на обсесивно-компулсативните нарушения, в това число и на PANDAS. Резултатът от този вид лечение се проявява бавно, затова колкото по-рано то започне, толкова е по-добре за детето.