Затягат се критериите, въз основа на които болните от хепатит С ще бъдат лекувани с най-модерната към момента безинтерферонова терапия, която води до пълно оздравяване при 90% от случаите.
Припомняме, още в началото на декември заместник-здравният министър и член на НС на НЗОК д-р Бойко Пенков, че касата готви промяна на критериите, по които ще се изписва биологично лечение, както и на въпросната терапия за лечение на хепатит С. Занапред основният принцип на изписване на медикаментите ще е икономическа целесъобразност. На практика това означава, че болните ще се лекуват с най-евтиния медикамент.
Променените изисквания за лечение на болните вече са приети, като са публикувани на сайта на здравния фонд. Те влизат в сила от 16 януари тази година.
От тях става ясно, че например право на безплатно лечение с безинтерферонова терапия няма да имат пациенти, за които не се очаква да живеят дълго заради други съпътстващи заболявания. Същото се отнася и за пациенти със зависимост към алкохол и наркотици, както и такива с тежко бъбрено увреждане.
Променените правила притесниха силно пациентската общност. Малко след като стана ясно, че касата готви нови правила за лечение, няколко пациентски организации излязоха с обща позиция, в която посочиха, че лечението по „икономическа целесъобразност“ категорично нарушава правото на пациента да получи лечение съобразно спецификите на основното и придружаващите му заболявания. „Подобен подход води до разхищения на публични финансови средства от други социални фондове и съдейства за увеличение на инвалидността в страната”, заявиха от Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България, Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит, Българското сдружение на болните от болестта на Бехтерев, Българска асоциация болест на Крон и улцерозен колит, както и Сдружението на пациентите с хепатит „ХепАктив”. Те бяха категорични, че само комисия от лекари с опит в лечението на тези заболявания трябва да има правомощията да определя терапевтичната стратегия за пациентите, а не Надзорният съвет към НЗОК, който не е медицинска структура.
Безинтерфероновата терапия започна да се реимбурсира от НЗОК от март месец 2016 г.
ПОСЛЕДНИ НОВИНИ
- Подготвя се изпитване на mpox ваксината при бременни и кърмачета
- Кипър създава обединен орган за извънредни ситуации, в който ще влиза и спешната медицинска помощ
- FDA се обяви срещу фенилефрина като съставка на перорални продукти за назална деконгестия
- Здравният министър обеща системата на ТЕЛК ще заработи в пълен обем до 2-3 месеца
- Конференция “HIV и коинфекции” ще събере учени от България, Балканите и СЗО