Българският лекарски съюз предложи официално на НЗОК да приеме увеличение на цените на прегледите и при специалистите в извънболничната помощ. Настояване за това пред членовете на Надзорния съвет е направил лично председателят на съсловната организация д-р Венцислав Грозев, който е взел участие в заседанието на фонда.
Причината за искането е увеличаването на цените на прегледите при общопрактикуващите лекари от 1-ви януари, но не и на тези при специалистите. „Ние отдавна бяхме заявили, че желаем това нещо да се случи за всички по едно и също време. Българският лекарски съюз в никакъв случай не е против увеличението и въвеждането на коефициенти при общопрактикуващите лекари“, коментира д-р Грозев пред Zdrave.net.
Той обясни, че за да има увеличение и при специалистите, на Надзорния съвет е предложено да приеме анекс към Националния рамков договор за 2015 г., в който да се включат параметрите за ПИМП и СИМП до приемане на НРД 2017 г. В него се посочва, че БЛС приветства повишаването на заплащането в ПИМП и дори го определя за незадоволително. „Следва да предвидим и увеличение за дейността при СИМП, така че да нямаме диспропорция при заплащането на еднакъв труд“, гласи становището на лекарския съюз, представено пред Надзорния съвет. С него се настоява за цената на профилактичен преглед на децата, при педиатър, майчино здравеопазване и рискови групи да е 12 лв, а за диспансерно наблюдение при СИМП – 12.50 лв.
„С този анекс искахме и да потвърдим ситуацията при общопрактикуващите лекари, и да въведем изравняване на цени за една и съща дейност – при профилактика и диспансеризация в СИМП, без да нарушаваме бюджетната рамка и без да сме в ситуация да отваряме заради това резерва на НЗОК. Така щяхме и да възстановим договорното начало, а не касата да прави сама със себе си договори“, допълни д-р Грозев.
Предложението на БЛС обаче не е било прието от надзорниците. „За съжаление тази разумност, този конструктивизъм, това желание на Българския лекарски съюз да се успокои съсловието и да се внесе стабилност в системата не бе прието от НЗОК“, коментира той. Против са гласували основно представителите на държавата в надзора.
Все пак д-р Грозев е оптимист, че по-ранното увеличаване на цените при общопрактикуващите лекари няма да се отрази фатално на преговорите за НРД. „Ние ще намерим достатъчно сили и възможности в тази насока, БЛС винаги е бил за подписването на Национален рамков договор. Надяваме се и отсрещната страна да прояви такива, за да можем да сближим позициите и да стигнем до сключването му за 2017 г.“, посочи той.