Брой 2/2005
н.с. I ст. Д-р Кр. Ватралова,
дм н.с. I ст. Д. Овчарова
В България хората в пенсионна възраст представляват 22,5% от населението. Осигуряването на тяхното добро здраве е важен ангажимент на държавните институции, обществените осигурителни фондове, неправителствени организации.
Разбирането, че храненето в детска и млада възраст, по-късно в трудова зряла и пенсионна възраст може да забави и ограничи процеса на остаряване и като доставя необходимите хранителни вещества и енергия, да подобри качеството на живот на старите хора, е от изключителна важност.
Храненето е не само биологичен, но и културен и социален феномен и една от най-важните връзки между поколенията. Запазването на връзката между младото и старото поколение съдейства за предабане на традициите в храненето, за съхранябане на всички здравословни хранителни навици на българите, оформили се при съществуващите географски условия, климат, поминък и културен обмен между народите на Балканский полуостров.
Хората в пенсионна възраст са много разнообразна популация спрямо останалите възрастови групи. Всеки индивид от тази група има широк интервал на нива на метаболитна адаптация. При старите хора има по-висок риск от начални и умерени хранителни дефицити при здравни проблеми. Някои фактори могат да смущават апетита, да повлияват приготвянето на здравословна храна, например: проблеми с дъбченето; употреба на някои лекарства; подкрепа на възрастния човек както от семейството, така и от приятели.
В повечето страни в света при хората в трудова зряла и пенсионна възраст се подобрява биологичната възраст на населението за дадена хронологична възраст. Намалява броят на хората с инбалидност, особено в развиващите се страни.
Според СЗО подкрепящата социална среда, възможността за образование и продължабащото през целия живот обучение подпомагат здравето и активното участие на старите хора в икономическия живот на обществото. Ефективни форми за икономическа подкрепа на старите хора са инбестициите в здравни грижи чрез застраховки, данъци и социална осигуреност с равен достъп до социални грижи, независимо от възраст, пол и етническа принадлежност.
Във всички страни се утвърждава разбирането, че обществото като цяло.има полза от увеличаване на активното и продуктивно участие на старите хора в различии видове трудова дейност, работа в семейството, в доброволни организации.
Социалната защита на хората в пенсионна възраст трябва да се извършва както от държавата, така и от частния сектор, като се дава възможност за по-продължителна трудова заетост на старите хора. Доказано е, че пълноценното и здравословно хранене може съществено да повлияе функционалните възможности и здравето на старите хора и да увеличи продължителността на активния живот в добро здрабослобно състояние с много години.
Принципи на здравословно хранене при хората в пенсионна възраст
Здравословно балансирано хранене за поддържане на здравословно телесно тегло и профилактика на болести и усложнения
1. Храненето да осигурява достатъчно протеин: 0,9-1,1 г/кг телесно тегло днебно, или 53-80 грама (за мъжете и за жените); някои състояния изискват намаляване, а други увеличабане на тези нужди.
2. Достатъчен прием на калций (800+ грама предпочитани източници: прясно и кисело мляко, млечни продукти; зелени листни зеленчуци, бобови и др.); витамини от група в (пълнозърнести продукти, ориз, бобови, пшенични кълнове и др.); витамин С (плодове и зеленчуци, съхранявани правилно); желязо (бобови, листни зеленчуци, пълнозърнести продукти, пшенични кълнове и др.); витамини Е, D, К, бетакаротини; минерални вещества.
3. Достатъчен и адекватен прием на енергия с храната: 2000-2200 килокалории (за мъжете и за жените), по-добре е храната да е разпределена на няколко приема (2 основни хранения, 2-3 подкрепителни закуски дневно). По този начин се облекчава дейността на храносмилателната система (оптимален по-плавен прием на храни, хранителни вещества, което спомага за работоспособност и благополучие).
4. Подходяща консистенция на храната за зъбния статус (подходяща кулинарна обработка); достатъчно, по-продължително дъвчене.
5. Достатъчно влакнини с храната (пълнозърнести продукти, плодове, зеленчуци).
6. Достатъчно течности с храната (вода, чай, минерална вода, супи), особено при хора с известни смущения на усета за жажда. Препоръчано количество 1,5-2 литра за денонощието. Хората с по-ниско телесно тегло имат относително по-високи потребности.
7. Оптимални количества витамин С, фолацин, витамин В6 и желязо, които понякога са дефицитни в храненето на старите хора.
8. Умерена консумация на Захар и захарни изделия, шоколад (за оптимален глюкозен толеранс).
Да се стимулира при хората в пенсионна възраст физическата активност, особено упражнения за сила, за равновесие, работа в градина, разходки, пазаруване, туризъм.
СЗО препоръчва старите хора да са активни участници във възрастово интегрираното общество, като активно допринасят за благосъстоянието и развитието на обществото. Този подход подкрепя солидарността между поколенията и увеличава сигурността за децата, родителите и хората в напреднала възраст.
Литература:
1. физиологични норми за хранене на населението в България. Наредба № 16 на М3 от 1994 3.
2. Bogden JD, DB Louria. In: Preventive Nutrition (Comprehensive Guide for Health Professionals). Ed. Bendich A et al. Totowa, NJ.
3. Rosenberg IH. Nutrition and aging. In: Human Nutrition and Dietetics (10th ed.). Ed. Garrow JS et al. Churchill Livingstone, Edinburgh, London, 2000.
4. Active Aging. World Health Organisation, 2002.