Брой 8/2017
Папилома вируси
Папилома вирусите принадлежат към самостоятелната огромна фамилия Рарillomaveridea, широко разпространени сред животинския свят. Човешките наброяват над 100 типа. Първият папиломен вирус е открит в 1933 г. Вирусните единици имат кръгла форма, с големина 55 nm. Геномът им е изграден от двойноверижна ДНК, покрита с капсид. Човешките папиломни вируси са устойчиви на химични и физични въздействия. Засягат главно най-долния пласт на епителните клетки на кожата и на лигавиците.
В медицинско отношение, те се делят на доброкачествени и злокачествени. Доброкачествените причиняват брадавици по кожата и лигавиците под най-различна форма. Повечето от тях са преходни, изчезват без лечение. Съществува и митът, че се влияят и от сугестия (самовнушение). Тези, които предизвикват неудобство се отстраняват хирургично, с изрязване, изгаряни с киселини или завързване основата им с конец, за да се пресече приходът на кръв до тях, изсъхват и отпадат. Злокачествените, на брой около 16 типа, предизвикват рак на маточната шийка, вагината, ануса, пениса, орофарингса и представляват важен медицински проблем. Единственото средство за профилактика на раковите поражения са ваксините. Следва да се отбележе, че ваксините действуват при лицата от двата пола, които не са влезли в контакт с вируса. Затова се прлагат на момичета след 9 годишна възраст, на девойки и млади жени до 26 години.
Въпросът дали да се ваксинират и момчетата е още спорен.
Видове ваксини
Двувалентна ваксина
В началото е създадена ваксина притежаваща 2 типа вируси, 6 и 11, които се считаха за най-канцерогенни, причинители на рак на маточната шийка.
Четири валентната ваксина.
Но скоро след създаването на двувалентната ваксина към нея бяха присъединени още два типа вируса 16 и 18, също високо канцерогенни.