Между 1000-1500 лв. е искането на младите лекари за стартово заплащане, стана ясно от проведено допитване сред над 500 медици. Това заяви д-р Радислав Наков от Асоциацията за развитие на медицинската общност, във връзка със заявката на Министерство на здравеопазването за създаване на единен модел за заплащане в системата.
В тази връзка той припомни резултатите от проведена сред млади лекари у нас анкета, касаеща и въпроса, свързани със заплащането. „Основните изводи по тази тема са два. Първият е, че колегите са напълно наясно, че трябва да бъде спазвана разликата в заплащането – логично е, че един лекар със специалност трябва да получава повече от този, който специализира. Другият извод бе, че на въпроса каква заплата би ви мотивирала да се развивате в България, повечето колеги посочват възнаграждение в диапазона 1000-1500 лв.“, посочи той. „Това не е нещо неразумно, защото и според настоящата Наредбата за придобиване на специалност би трябвало минималният осигурителен доход за лекар-специализант, работещ в болница, да е 950 лв. Друг е въпросът дали тя се спазва“, отбеляза той.
Д-р Наков допълни, че от асоциацията са представили на вниманието на ръководството на МЗ въпроса, касаещ заплащането на младите кадри в системата на здравеопазването. „Според него стартовото възнаграждение за лекар трябва да е между 1000-1500 лв., а на този със специалност да е по-високо. За съжаление се получава така, че всеки е съгласен с подобно искане и го одобрява, но на практика никой не дава отговор как то да се реализира на практика“, коментира още д-р Наков.
Все пак той изрази надежда, че ще бъдат предприети конкретни стъпки в тази насока.
Д-р Наков коментира и темата за специализацията на младите лекари, като посочи, че ще бъде създадена специална комисия към МЗ, която ще работи по промяна на наредбата, регулираща специализациите с цел тя да бъде още усъвършенствана. „Ще бъдат променени такива неща и текстове, които ще усъвършенстват частта, свързана с качеството и организацията на специализацията. В министерството вече се работи по създаване на обща база данни, в която да се обявяват всички места за специализация, така че в тази насока съм сигурен, че нещата ще се развият много добре. Остава чисто финансовият въпрос, който е много по-сложен“, допълни Наков.
Според него броят на напускащите страната млади лекари намалява, а причините за това са няколко. Една от тях е свързана с новата наредба за специализации. „Тази наредба със сигурност намали емиграцията на младите лекари, може да не е до желаните нива, но я нямали“, категоричен бе той, като уточни, че спадът на напускащите България медици е около 20-25%. „Истината е, че има и известно засищане на желанието за заминаване. Групите в това отношение са две – едната са лекари с опит и специалност и голяма част от тези сред тях, които искаха да заминат, вече го направиха. Другата е на новозавършилите лекари, сред които действително имат спад на желанието за заминаване. Във всеки случай този проблем не е решен изцяло и той продължава да стои на дневен ред“, заяви д-р Наков, като допълни, че освен заплащането в системата, мотив за емиграция на кадрите ни са и организационните проблеми.