Необходима е ясна граница между бюджетите за болнична помощ и за лекарства. Това е посочил вчера здравният министър проф. Николай Петров на среща, посветена на проектобюджета на касата за 2018 г.
Срещата се проведе в МЗ, като в нея участваха представители на здравното и финансовото министерства, както и на НЗОК и лекарския съюз. Тя дава началото на поредица от работни срещи между заинтересованите страни за изчистване параметрите на проектобюджета за идната година в частта „Здравеопазване“. Както вече стана ясно, очакванията са бюджетът на здравния фонд да бъде с около 400 млн. лв. повече от този за 2017 г.
На срещата министър Николай Петров е посочил няколко фундамента, на които държи при изготвянето на проектобюджета за здраве, като на първо място е извел необходимостта от ясна граница между бюджетите за болнична помощ и за лекарства, както и остойностяването труда на медицинските специалисти и на професионалистите по здравни грижи. „Предстои анализ на съществуващите клинични пътеки, който ще покаже къде има надценяване и подценяване. На тази база ще бъде преосмислено кои пътеки да бъдат прехвърлени от болничната в извънболничната помощ“, e каза. проф. Петров, цитиран от пресцентъра на ведомството.
От своя страна председателят на БЛС д-р Грозев e посочил като важна крачка за стабилизирането на здравната система надсъбраните средства от здравноосигурителни вноски да се разпределят в договореното съотношение още при извънболничната помощ, медико-диагностичните дейности, болничната помощ и лекарствата. От съсловната организация са настояли и за изплащане на „надлимитната“ дейност на лечебните заведения.