Контролът при болничните трябва да е и при лекарите, и при работодателите. Това мнение изрази пред БНР заместник-председателят на Българския лекарски съюз д-р Галинка Павлова в коментар за намеренията на Министерство на здравеопазването да затегне контрола над болничните.
В тази връзка тя посочи, че има фирми, чиито служители наместо да излязат в неплатен отпуск, взимат болнични, както и случаи, при които персоналът се явява на работа, въпреки че по документи е в отпуск по болест. Д-р Павлова посочи, че в предприятията трябва да има служба по трудова медицина с членове лекари, които по думите й биха могли да осъществяват контрол над болничните листове. Тя обаче е на мнение, че идеята, лансирана от премиера, за отделна специализирана лекарска комисия, която да се занимава само с проверка на болничните, няма да сработи. По-градивен вариант според нея би била електронна система, която да сигнализира за чести случаи, при които един и същи медик издава често болничен на едно и също лице. Внимателно според д-р Павлова трябва да се действа и с евентуални нормативни промени по отношение на болничните.
Д-р Павлова заяви още, че не е добре да се намалява размерът на обезщетението на болничните за първите три дни и изтъкна, че плащането на болнични е израз на социалната държава. В тази връзка тя припомни действащия до преди първото идване на ГЕРБ на власт механизъм, при който само първият ден се плащаше от работодателя, а останалите – от държавата.
Според заместник-председателя на БЛС трябва да има санкции за медици, които издават фалшиви болнични. Тя обаче посочи, че отнемането на лекарски права е прекалено крайна мярка и вместо това би могло да се мисли за по-тежки финансови санкции за подобни злоупотреби.