При сегашните закони държавата е безсилна спрямо незаконния износ на лекарства
Като квазирегулаторен орган без реални правомощия определи Изпълнителната агенция по лекарства главният прокурор Сотир Цацаров. Обвинител номер едно бе изслушан в парламентарната комисия за наблюдение на приходните агенции и борба със сивата икономика и контрабандата, като една от темите бе именно действията на прокуратурата по отношение на паралелния износ на лекарства.
Основният извод от изказването на Цацаров и последващите коментари на членове на комисията, както и на директора на ИАЛ доц. Асена Стоименова бе, че при сегашната нормативна база държавата на практика е безсилна пред незаконния износ на медикаменти, предназначени за лечение на български граждани.
Медикаменти напускат страната и поемат към страни, в които имат много по-голяма икономическа реализация, посочи в изказването си Цацаров. Той обаче подчерта, че вносът и износът на лекарства, манипулацията с опаковки, както и случаите на изнасяне на лекарства от болниците преди да стигнат до пациентите, е в правомощията на контролните органи в лицето на ИАЛ „Тази дейност, от която очевидно се извличат изключителни печалби, сама по себе си не е престъпление по наказателния кодекс”, припомни той, като допълни, че прокуратурата може да се намеси само когато става въпрос за данъчни престъпления, пране на пари или митническа контрабанда. „Ако ИАЛ има действителни правомощия, а не беше само един квазирегулаторен орган, нещата биха да стоят по друг начин”, заяви той.
„Лекарствата, предназначени за българските граждани, се продават във фирми и здравни заведения в Западна Европа, а на българските се предлагат преопаковани лекарства, които не са произведени на територията на ЕС”, посочи още главният прокурор, уточнявайки, че тези схеми засягат предимно скъпоструващи лекарства и най-вече такива за редки заболявания.
В тази връзка градският прокурор на София Емилия Русинова информира за случай на преопаковане на медикаменти у нас и замяната им с други. Става въпрос за лекарство в спринцовки, за които е установено несъответствие на партидните номера на опаковката, тези в аптеката и на самата спринцовка. По случая е подаден сигнал от медиите, както и от ИАЛ, като стана ясно, че за него е образувано досъдебно производство по текст от Наказателния кодекс, разглеждащ незаконен износ на стоки през границата.
От своя страна директорът на ИАЛ доц. Асена Стоименова посочи, че към момента фирмите, които изнасят медикаменти легално, единствено уведомяват агенцията за своите намерения да износ. „Информацията е такава, каквото те решат да ни я подадат. По никакъв начин не ги обвързва и с истинността на данните”, заяви тя. Доц. Стоименова информира, че през последния месец една фирма е заявила предстоящ износ за 8000 позиции. „Да, действително, уведомяват ни за износа, и какво от това”, попита тя.
Председателят на здравната комисия д-р Даниела Дариткова припомни, че има предложения за законови промени, касаещи износа на медикаменти. Става въпрос за подготвените промени в Закона за лекарствата, които по думите й ще бъдат внесени в парламента всеки момент. Тя обаче посочи, че ако има дефицит на административно-наказателната разпоредба, има готовност за неговото попълване, както и вземане предвид на допълнителни предложения по проблема.
Депутатът Стефан Бурджев пък заяви, че нелегалният износ възлиза на 200 милиона лева.