Брой 12/2003
Д-р В. Гергова
Честотата на артериадната хипертония нараства сред младата възраст. Освен генетичните фактори, които имат значение за възникването й, все по-голямо участие в сложната патогенеза на хипертонията имат и факторите от окодната среда, определящи начина на живот на индивида. В тази насока се счита доказана вече ролята на неправилния начин на хранене и свързаните с това дислипидемия, нарушен глюкозен толеранс, наднормено тегло.
Съвкупността от всички тези фактори въздейства върху ЦНС и води до повишаване на сипматикусовия тонус (т.нар. симпатикусов хипертонус). Хроничният стрес на ежедневието въздейства еднопосочно за поддържане на хипертонуса.
Целта на съвременната терапия на артериалната хипертония е да въздейства на определено високо ниво в патогенетичната верига на заболяването и да се блокира повишаването на артериалното налягане (АН).
Възможност за такова лечение дава препаратът Physiotens (Moxonidine) на фирмата Solvay Pharma.
Physiotens е препарат, който активира селективно I-, имидазолиновите рецептори в ростровентролатералната област на медулата. Това действие в мозъчната зона предопредели снижението на симпатикусовия тонус.
По този директен механизъм Physiotens осъществява хипотензивното си действие.
Очевидно е, че много благоприятен ефект от лечението с препарата ице имат тези пациенти, при които се установява повишен симпатикусов тонус (хипертоници, работещи в условия на ежедневен стрес). Високата симпатикусова активност поначало е по-често срещана при младите хипертоници и при ранните форми на есенциална хипертония. Наблюденията в последно време показват, че пациентите с повишен симпатикусов тонус показват налична инсулинова резистентност, като и двете отклонения (повишеният тонус и инсулиновата резистентност) влияят синергично за покачване на артериалното налягане.
Physiotens като монотерапия е особено подходящ за лечение на началните стадии на артериална хипертония.
Публикуваният през м. май 7 Report of JNC, JAMA, 2003 npegлага една по-нова класификация, която е значително опростена по отношение на оптимално, нормално и висока норма артериално налягане. Тези три категории (според класификацията на ESC, WHO, ISH) са обобщени в една прехипертония. От практическа гледна точка това обобщение на категориите е логично, защото поведението при пациентите от тази група е еднакво (основно немедикаментозно лечение).
Решението за прилагане на медикамент се взима в случайте, когато има специални индикации. Такава индикация (особено в упоменатата категория на млади, с наднормено тегло пациенти, в условия на хроничен стрес) може да бъде нарушеният глюкозен толеранс или начален диабет при пациенти с висок симпатикусов тонус и данни за повишено артериално налягане.
Ако ползваме европейската класификация, тези пациенти попадат в групите с високо нормално и 1-ва степен хипертония, при които има основание (метаболитен синдром, нарушен глюкозен толеранс, начален диабет, стрес). Те са подходящи за лечение с Physiotens!
Тясната връзка между повишеното артериално налягане, инсулиновата резистентност и хронично повишения симпатикусов тонус прави възможно с един медикамент Physiotens (поради специфичния му начин на действие), да се блокира основна патогенетична верига и в резултат на лечението да се достигне нормализиране на артериалното налягане заедно с подобряване на инсулиновата резистентност и намаляване нивото на стреса.
Physiotens е медикамент с доказана ефективност в еднократна доза 1 таблетка от 0,4 мг дневно при пациенти с предхипертония или хипертония от I стадий с наличен или без метаболитен синдром (нарушен глюкозен толеранс, дислипидемия, наднормено тегло и хиперурикемия), които работят и живеят в условията на ежедневен стрес.
Лечението с Physiotens е лесно поради лесното титриране на ефективната доза. Начална доза 0,2 мг сутрин (независимо от приема на храна), при недостатъчен ефект след три седмици дозата се увеличава на 0,4 мг сутрин. При недостигане на таргетната стойност на АН (под 120/80 мм) дозата се увеличава на 0,4 мг сутрин и 0,2 мг вечер. При правилен подбор на пациентите, подходящи за лечение с Physiotens, желаният ефект може да се постигне при доза 0,4 мг. Лечението с медикамента в амбулатории условия не налага лабораторен контрол поради липсата на неблагоприятни ефекти върху метаболизма.
Случайте, когато приложението на Physiotens като монотерапия не е достатъчно, за да се наложи пълен контрол върху артериалното налягане, той може да бъде комбиниран удачно с представители от другите групи антихипертензивни медикаменти. Проучването ТОРЮ, проведено сред английски общопрактикуващи лекари, показва, че комбинациите на Physiotens с калциеви антагонисти с пролонгирано действие, с АСЕ и/или с диуретици са високоефективни.
Терапията на артериалната хипертония изисква не само контрол върху стойностите на налягането, но и пълна корекция на съпътстващите рискови фактори, които имат участие в прогресията на усложненията на хипертонията. Лечението с Physiotens при описаната таргетна група дава такава възможност и може да бъде средство на избор.