Брой 8/2014
Д-р Х. Хайдудова
Клиника по дерматология и венерология,
УМБАЛ „Г. Странски” – Плевен
Фоликулитът е възпалителен процес в различните нива на космения фоликул, представен от единични или множествени фоликуларни гнойни мехурчета. Най-честият причинител е златистият стафилокок Staphylococcus aureus.
Предразполагащи фактори са някои общи и имунодефицитни заболявания, затлъстяване, диабет, алкохолизъм, както и външни фактори – лоша хигиена, изпотяване, честото дразнене на кожата в окосмените области, бръснене, епилация, замърсени дрехи и други. В зависимост от дълбочината на гнойния процес, обривната единица е фоликуларната пустула (гнойно мехурче), центрирана от косъм, заобиколена от червена периферия или по-голяма еритемна папула със значителен инфилтрат в дълбочина, която омеква и от нея изтича гноен ексудат. Броят им варира от единични до множествени. Най-често се локализират по брадата, мустаците, врата, предмишниците, бедрата, но и всички окосмени зони.
Най-честият причинител на фоликулита е бактерията Staphylococcus aureus.
Видове фоликулит
Повърхностният стафилококов фоликулит – OSTIOFOLLICULITIS ET FOLLICULITIS STAPHYLOGENES SUPERFICIALIS
Представлява гнойно-възпалителен процес на устието на космения фоликул или достига до изходния канал на мастната жлеза и се представлява от фоликуларна пустула със зачервена периферия. Големината на гнойните мехурчета е от просено до грахово зърно и рядко има умерена болка. Пустулите се разкъсват и засъхват в корички без белег.
ДЪЛБОК ФОЛИКУЛИТ – FOLLICULITIS STAPHILOGENES PROFUNDA
Гнойното възпаление ангажира целия космен фоликул и клиничната картина е по-тежка с развитие на по-големи и дълбоки болезнени инфилтрати и пустули. Възпалението се разпространява към съседните фоликули, може да хронифицира и изисква по-продължително лечение. Ангажират се лицето, капилициума, бедрата, но и други зони. Трябва да се отдиференцира от Акне конглобата.
По-особена форма на дълбокия фоликулит е хроничния фоликулит на брадата – Sycosis barbae – засяга мъже след пубертета. В началото се появяват гнойни пъпки по брадичката и горната устна, но в последствие чрез бръсненето се засяга почти цялата брада. Възпалението е съпроводено с екзематизация и промяна на кожата, която става неравна, зърниста, зачервена, уплътнена, като разрязана смокиня.
Постепилационен фоликулит
Дължи се на т.нар. врастване на епилираните косъмчета и развитие на повърхностна или по-дълбока инфекция, която се разпространява, както чрез самото бръснене, така и от липсата на дезинфекция при другите методи за епилация.
Какво е лечението на фоликулита?
Лечението на различните форми фоликулит е доста трудна задача, поради устойчивостта на Staphylococcus aureus. Затова се появява необходимост от локален антибиотик с висока активност спрямо причинителя, дълбока прониквателна способност и не трябва да се инактивира от бактериалните ензими.
Такъв локален антибиотик е Fucidin. За мен той е средство на избор при лечение на фоликулити, защото отговаря на изискванията на всеки дерматолог, а именно :
- Висока ефективност срещу етиологичния фактор – стафилококи и др. щамове
- Прониквателна способност в дълбоките кожни слоеве
- Липса на резистентност
- Липса на кръстосана резистентност и кръстосана свръхчувствителност
- Възможност за приложение в детската възраст и при бременни
- Разнообразие от фармацевтични форми – крем, унгвент и др.
В момента най-надежден локален антибиотик е Fucidin. Той притежава уникална химична структура. Тя наподобява стероид, но няма стероидна активност. Благодарение на уникалната си химична структура Fucidin притежава отлична прониквателна способност. Фусидовата киселина няма бета лактамен пръстен. Благодарение на този факт Fucidin не се инактивира от гной и секрети.
В редица проучвания е доказана и ефективността на Fucidin спрямо най-честите кожни патогени на фоликулита (Staphylococcus aureus) и метицилин резистентните им щамове. Установено е, че Fucidin е осем пъти по-ефективен от Neomycin и четири пъти по-ефективен от Mupirocin.
От голямо значение за лечението на различните видове фоликулити е и факта, че Fucidin прониква в дълбоките кожни слоеве. Fucidin прониква дори и през интактна кожа до хиподерма. Затова той е удачен както при повърхностни, така и при дълбоки фоликулити.
Fucidin присъства на пазара в две форми – крем и унгвент. Двете форми имат еднаква прониквателна способност и ефективност. Крем формата е подходяща при фоликулита, защото може да се използва върху секретиращи лезии, върху лицето и в кожните гънки, където е и най-честата локализация на фоликулита. Fucidin обичайно се прилага 2-3 пъти дневно до отзвучаване на симптомите, обикновено 7-10 дни. В редки случаи при по тежки инфекции терапията с Fucidin е по-продължителна.
Примери от клиничната практика:
Sycosis barbae
В този случай локализацията на инфекцията е върху лице и лечението е Fucidin creme 2-3 дневно. Обикновено получаваме излекуване за 7 – 14 дни.
Постепилационен фоликулит
Благодарение на прониквателната си способност, Fucidin овладява инфекцията много бързо и ефекта настъпва още на 2 ден.
Изборът на локален антибиотик за лечение на фоликулити е предизвикателство пред всеки дерматолог. Отличният терапевтичен резултат постигнат с прилагането на Fucidin създава удовлетвореност както у пациента, така и у лекаря и го прави предпочитан при лечението на всички видове фоликулити.