От тази година Министерството на здравеопазването ще финансира лечебните заведения с по 25 лв. на брой преминали спешни нехоспитализирани пациенти. Това е записано в новата методика за субсидиране на лечебните заведения с държавно и общинско участие за 2018. Сумата през изминалата година беше 18 лв. на пациент. За разлика от 2017 обаче, в новата методика не е разписано, че министерството заплаща на медицински екипи в сключилите договор болници. През 2017 то плащаше средно по 1500 лв. за лекар и 900 лв. за медицинска сестра.
Промени в стойностите, плащани от ведомството, има за голяма част от дейностите, като на много места те са намалени в сравнение с предходната година. По-малко ще получават лечебните заведения и за част от медицинските изделия, които използват.
Така например през 2017 здравното министерство е заплащало 3500 лв. за 1 процедура по терапевтична афереза, докато сега ще се поемат два вида терапевтична афереза – на плазма и на клетки, като сумите са съответно 1040 лв. и 395 лв.
Промяна има и за сумите, плащани от МЗ за медицински изделия за интервенционално лечение на мозъчен инсулт. През 2018 г. лечебните заведения ще получават до 14 000 лв. за медицинско изделие за интервенционално лечение на мозъчни аневризми и артериовенозни малформации по Клинична пътека № 206 „Краниотомии, неиндицирани от травма, чрез съвременни технологии (невронавигация, невроендоскопия и интраоперативен ултразвук)“. За сравнение, през изминалата година сумата беше до 20 000 лв.
Намаление има и при сумите за медицински изделия, използвани при хидроцефалия при деца. До 4000 лв. ще получават лечебните заведения за медицински изделия за интервенционално лечение на хидроцефалия при деца до 18 години по клинични пътеки № 204 „Тежка черепно-мозъчна травма – оперативно лечение“, № 206 „Краниотомии, неиндицирани от травма, чрез съвременни технологии (невронавигация, невроендоскопия и интраоперативен ултразвук)“ и № 207 „Краниотомии, неиндицирани от травма, по класически начин“. През изминалата година сумата бе до 6000 лв.
Разлика има и при сумите, отпускани за поддържането на медицинските регистри. През 2017 МЗ е плащало 30 000 лв. на тримесечие на болниците за дейностите им по раковия регистър и по 15 000 лв. на тримесечие за дейности по диабетния регистър. През 2018 суми не са разписани. Размерът на субсидията ще се определя със заповед на министъра на здравеопазването, съобразно конкретната необходимост от дейностите, пише в методиката.
Самата методика и заповедта за изпъленението й е публикувана на сайта за здрваното министерство на 29 март 2018 г., но действието й влиза в сила със задна дата – от началото на годината.
В 30-дневен срок от обявяването на методиката ИАМО трябва да изготви указания за извършване на контрол върху дейността на лечебните заведения по методиката и да ги предостави на министъра за утвърждаване.
С цялата методика можете да се запознаете тук.