Списъкът с лекарства, чийто износ може да се ограничава, да не се изготвя от Експертен съвет към директора на ИАЛ. Това е едно от предложенията за промени в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина, направени между първо и второ четене на законопроекта.
С предложените още миналата година и приети на първо четене нови текстове в закона бе заложено създаването на Експертен съвет за изготвяне на списък на лекарствата, за които може да се ограничава износът. Текстовете регламентират още съветът да е петчленен и той да изготвя и актуализира списъка на медикаментите, чийто износ може да се ограничава.
Депутати от ГЕРБ в лицето на д-р Даниела Дариткова и Лъчезар Иванов обаче предлагат този все още неприет окончателно нов член в закона да отпадне от него.
Вместо това установяването на недостига на медикаменти ще става чрез електронна система за лекарствата. С промените, предложени от д-р Дариткова и Иванов, се създава Специализирана електронна система за проследяване и анализ на лекарствата от Позитивния списък, която се администрира и поддържа от ИАЛ. Именно с нейна помощ ще се установява недостигът на медикаменти от Позитивния списък след извършване на анализ. Текстовете, предложени от депутатите, регламентират установяване на недостиг в случаите, когато наличните на територията на България количества от съответния лекарствен продукт са по-малко от 65 на сто от необходимите количества за задоволяване на здравните потребности на населението за период от шест месеца, изчислени въз основа на средномесечното потребление на съответния лекарствен продукт за предходните 6 месеца.
Чрез електронната система ще се отчитат и аптеките към ИАЛ, предвиждат още промените, предложени от ГЕРБ. Според допълненията, те трябва ежедневно да предоставят на Агенцията по лекарствата информация за доставените им количества лекарства от ПЛС, продадените количества медикаменти от Позитивния списък, както и наличните им количества от лекарства от ПЛС.
Народни представители от няколко партии предлагат и редица други изменения между двете четения на закона.
Така например, Слави Нецов от „Воля“ прави допълнение към текста, който регламентира притежателят на разрешение за употреба да поддържа резерв от определени лекарства, като предлага да бъде вменено задължение на притежателите на разрешение за употреба при ограничаване на износа на дадено лекарство да осигурят възможност на търговците на едро да купят и разпространят съответното количество от резерва, както и да предоставят в ИАЛ информация за общото количество продадени лекарства от списъка и за търговците, на които са ги доставили.
Със своите предложения пък д-р Дариткова и Лъчезар Иванов вменяват други задължения на притежателите на разрешение за употреба – ежеседмично или при промяна на обстоятелствата те ще трябва да предоставят на ИАЛ информация за доставените у нас количества от своите лекарства в ПЛС, за търговците на едро, на които са доставени лекарствата, както и за наличните в складовете количества.
Друго ново задължение, отново вменено от Слави Нецов, е при желание за износ на медикаменти търговците на едро да представят декларация за произхода им, от която да е възможно проследяването до притежателя на разрешение за употреба. ИАЛ пък ще е длъжна да провери произхода на лекарството до съответния притежател, а ако декларация не е предоставена или пък е непълна или невярна, Агенцията по лекарствата ще може да издаде заповед за временно ограничаване на износа от съответния търговец на едро, до установяване на законния произход на медикаментите.