Брой 7/2001
Проф. Д-р И. Бойкинов
Проф. д-р Ил. Бойкинов е изтъкнат наш специалист в областта на детските ревматични и колагенови заболявания. Член е на Европейската Асоциация на Детските Ревматолози (PRES), почетен член на научните дружества на немските ревматолози и на руските ревматолози.
Проф. Бойкинов, въпросът за лечението на артритите при децата, което трае седмици, месеци и дори години, вълнува родителите, самите деца, както и лекуващите лекари. Причината е продължителността на заболяването, трудностите по време на лечението, честите и неприятии остатъчни явления и промените в други органи.
Съществуват ли ефикасни средства и методи на лечение?
Въпросът ви е уместен. Ежедневно в консултативния кабинет виждам деца и юноши с артрити. За щастие не всички болестни процеси хронифицират и една не малка част от заболелите се поддават на сравнително бързо излекуване.
Когато говорите и пишете (така сте написали и в книгата ви) за хроничен артрит при децата, използвате названия като „Ювенилен хроничен артрит“ (ЮХА), „Ювенилен ревматоиден артрит“ (ЮРА) и „Ювенилен идиопатичен артрит“ (ЮИА). Това cuhohumu ли са? Приемете ги за синоними. Изясняването на тънките различия между тях ще ни отнеме много време и няма голямо значение за практиканта. важно е да се знае, че ЮХА е хетерогенно заболяване, има няколко клинични форми, няма установена етиология, патогенезата му е само частично изяснена и в лечението му е постигнат сериозен положителен опит.
Бихте ли ни обяснили нещо повече за тези клинични форми, което сигурно е от голямо значение за лечението.
Отделните клинични форми имат различна начална изява, различно протичане и прогноза. Общи за всички са симптомите на хроничния артрит, демонстриращ се с болка, оток и повишена локална температура, продължабащи месеци и години. Началната картина при т.н. „системна форма“ може да бъде много тежка с бисока ремитираща температура, различии по морфология кожни обриби, реакция от страна на периферните лимфни възли, слезката и черния дроб, променени лаборатории показатели като левкоцитоза, олевяване в диференциалната кръбна картина (диференциалното броене), тромбоцитоза, увеличена СУЕ и CRR.
С други думи симптоматиката при т. нар. „системна форма“ наподобява на септично заболяване?
Да, без да е такава. Друга тежка форма е полиартритната, при която от възпалителния процес са засегнати пет и/или повече стави, а общите и извънставните прояви като фебрилитет, обща скованост и други, са различно изразени. Лабораторните показатели са също променени (пене в началото на заболяването).
А какви са останалите, „no-леки“ форми?
Те трудно могат да се нарекат „леки“, тъй като когато не са лекувани правилно и системно, могат да доведат до тежки изменения в ставния и мускулния апарат. Това са олигоартритните случаи със засягане на една до четири стави. Извънставните прояви липсват или са слабо изразени. Специфичните за възпаление лабораторни показатели са също налице. Всъщност при тази клинична проява има две подформи, които имат свои характерни особености: олигоартрит при деца под 6-годишна възраст със склонност към развитие на възпаление и в предния очен сегмент; артит при деца над 6-7 години предимно в ставите на долните крайници и склонност (при част от пациентите) да се развие възпаление на сакроилиачните стави и ставите на аксиалния скелет.
Има ли някакви имунологични и генетични маркери, които да характеризират сигурно тези клинични форми и подформи?
Това е много съществен въпрос. Да, има. Някои от тях са не само с диагностична, а и с прогностична стойноет. Така например, ако при полиартритите е положителен Ревматоидният фактор (Рф), доказан с помощта на реакцията на WaalerRose и Latex-mecma, това е знак за по-бързо прогресиране на заболяването към деформации и контрактури на ставите.
Това означава ли, че полиартритът при пациенти с негативен Рф-тест е доброкачествен?
Не, в никакъв случай. Само че при тях заболяването прогресира по-бавно и шансът за по-добри резултати от лечението е по-голям. Нека продължим обаче, със значението на имуногенетичните маркери при другите клинични форми. Положителният тест за „антинуклеарни антитела“ при децата от първата подгрупа на олигоартритите, се счита за прогностичен маркер за възникване на преден увеит в едното или и в двете очи. Касае се за много сериозно заболяване и е изключително важно то да се открие рано и да се лекува навреме, за да се предотврати ослепяване. Това се случва по-често при момичетата.
Децата от втората подгрупа полиартрит, носители на HLA-антигена В27, са застрашени от „изкачването на артрита в по-горни етажи“ с евентуално засягане на аксиалния скелет, т.е. развитие на болестта на Бехтерев.
Нека сега се спрем на лечението, което основно интересува родителите и семейните лекари. То естествено е продължително, щом като се касае за хронично заболяване и трябва да е различно при различните клинични форми.
Съществува широка палитра от лекарствени средства, но всяко от тях има своите индикации, индивидуални дозировки и възможности за комбинации. Естествено, лечението е продължително и в някои случаи продължава дори цял живот. При всяка от клиничните форми съществува международно съгласие върху дизайна на лечението. Медикаментите с бързо противовъзпалително действие имат предимство в началото на заболяването и при рецидивите, когато активността на болестта е висока. Това са npenapamume от групата на Diclofenacum, Indometacinum, Naproxenum, Ibuprofenum и gp. Щом стане ясно, че се касае за хроничен артрит, те се комбинират с бавно действащите антиревматици като резохина, сулфасалазина и златото. Със златни препарати се стартира по-късно, когато трайно се овладеят острите прояви на ексудативното стабно възпаление.
А как стой въпросът с гликокортикостероидите (ГКС), не са ли те в случая най-мощното и бързо действащо противовъзпалително средство?
Те имат строго определени индикации, а именно: при системната и олигоартритната форма и при засягане на предния очен сегмент (увеит, иридоциклит). При най-тежките случаи метил-преднизолонът може да се дaдe в „мега дози“ под формата на неколкодневни венозни вливания, в продължение на два часа т.н. „пулс-терапия“. Някои лекари все още допускат грешката да назначават системно лечение с ГКС при всички деца с артрити, търсейки най-бърз ефект. „Заробването“ на пациентите с такъв вид лечение има печални последици, като се имат предвид сериозните му странични действия.
При другите клинични форми е показано локално лечение с вътреставно инжектиране на депо-кортикостероидни препарати. Индикациите за това обаче, трябва да се поставят от тесния специалист и самата процедура да се провежда от него след предварително изследване на ставната течност.
А как стой въпросът за npenapamume с изразено имуносупресивно действие, защото се знае че и нестероидните средства имат известно имуносупресивно действие, както и за цитостатиците метотрексат, циклефосфамид и други?
Те се използват при тежките системни и полиартритните случаи, а също и при случайте с иридоциклит, когато посоченото дотук лечение не дава положителен ефект.
Предпочита се метотрексатът. Но когато и от него няма ефект, то се използват двойни и тройни комбинации между него и някои от бавнодействащите препарати (сулфасалазин, резохин, злато). За съжаление, при тежките случаи (най-често полиартритни и с висока имунологична активност, при които Рф, АНА и имуноглобулините са силно позитивни), и тази „тежка артилерия“ не дава задоволителен резултат и е обременена с рисковете от сериозни странични явления. Съветът е с нея да са започне рано, без да се изчаква дълго.
Но сега, в новия век, не съществуват ли и нови перспективи (ново лечение) за тези тежки случаи?
Да, съществуват. Това са лекарства на биологична основа. След редица проучвания най-удачно се оказва използването на рекомбинантния разтворим рецептор на тумор-некротичен фактор-алфа (TNF-alpha). TNF-alpha е най-мощният провъзпалителен цитокин, медииращ възпалението при ЮХА. Разтворимите му рецептори го свързват в кръвта и така неутрализират неговото действие. Вече има клиничен опит с препарата Etanercept приложен с положителен резултат в 30-40% от случайте с тежки форми на заболяването.
Благодаря ви, проф. Бойкинов, за този интересен разговор. Надявам се в бъдеще да проведем и други срещи по актуални въпроси от детската ревматология.