Брой 7/2001
Д-р А. Валянова
Доц. Д-р М. Трашлиева
Стафидококовите пиодермии са кожни инфекции, причинени най-често от St. aureus. Той е транзиторен микроорганизъм на кожната повърхност. В своето развитие и патогенно присъствие проявява афинитет към космено-мастните фоликули. Във връзка с тази му характеристика, причинените от St. aureus повърхностни иди дълбоки гнойни заболявания на кожата, в повечето случаи са фоликулити. Протичат остро и хронично.
Етиология
St. aureus (по-рядко St. epidermidis и St. saprophyticus).
Патогенеза
Източник на инфекцията са болни хора или здрави заразоносители. Инфекцията се предава при контакт с болни или индиректно чрез замърсени предмета. Особено патогенни са „култивираните“ в стационарните отделения резистентни щамове стафиликоки.
Предразполагащи ендогенни и-екзогенни фактори за възникване на стафилодермиите-са: изтощителни общи заболявания; диабет; затлъстяване; алкохолизъм; продължителна кортикостероидна и имуносупресивна терапия; неадекватна антибиотична терапия, водеща до създаване на резистентност; повишена температура; често изпотяване; лоша лична хигиена; тесни, ушити от груби материи дрехи.
1. Ostiofolliculitis stafiSogenes.
Отнася се за възпалителен процес, локализиран на „устието“ на косменомастния фоликул и достигащ до дермо-епидермалната граница.
Клинична картина
Заболяването се представя като милиарен везикулопустулозен обрив. Отделните ефлоресценции са центрирани от косъм и са заобиколени от малко еритемно хало. Пустулките са с размер на просено зърно, причиняват лек сърбеж, чувство за стягане и лека болка. При подходящо лечение, преминават за няколко дни, а без лечение обхващат съседни фоликули, или възпалителният процес се разпространява в дълбочина. Обривът е локализиран по окосмените части на главата и тялото лице, бедра и предмишници. По-често засяга мъжкия пол.
Еволюцията на заболяването е прогресивна. Пустулите се резорбират за 7-10 дни.
Диференциална диагноза
Acne vulgaris, Milliaria, Tinea cutis glabrae, Acne oleosa.
2. Folliculitis staphvloaenes superficialis.
Възпалителният процес на космения фоликул, който стига до изходния канал на мастната жлеза, засяга целия епидермис и папиларната дерма.
Клинична картина
Възпалителният процес се представя от перифоликуларна пустула с инфилтрат в основата и еритемно хало. Размерите са от просено до грахово зърно. Налице е умерена болезненост. Засягат се окосмените части на главата и тялото. Обривите преминават в обратно развитие почти винаги без белег.
Диференциална диагноза
Tuberculosis papulo-necroti-са, Folliculitis profesionalis, Syphilis secundaria, Pilli incarnati, Acne conglobata.
3. Folicuitis et perifolliculitis Staphvlogenes profunda Furunculus („Пирей”)
Определение
Остро гнойно некротично възпаление на космения фоликул, мастната жлеза и околните тъкани, т.е. дълбок фоликулит и перифоликулит. Засяга общото състояние на пациентите. След оздравяване остава цикатрикс.
Клинична картина
По-често се засяга окосмената кожа на седалището, бедрата, корема, лицето, крайниците.
Развитието на Furunculus („цирей”) започва с еритем и болезнен възловиден инфилтрат с конусовидна форма. Надлежащата кожа е зачервена, лъскава, топла, оточна и болезнена. Болката постепенно се усилва и става пулсираща. На третия петия ден от развитието на процеса, пустулата на върха на инфилтрата се спуква и изтича гной, а до 10-я ден, ако не се лекува адекватно, се отделя и некротична тъкан т.нар. „жило на цирея“.