Включват медицинските изделия в цените на клиничните пътеки
Пакетът здравни дейности, гарантиран от Националната здравноосигурителна каса, ще се разшири. Това е записано в актуализираните мерки към Националната програма за реформи за 2018 г., които Кабинетът прие миналата седмица.
Разширяването ще се осъществи „чрез сключване на национален рамков договор за 2019 г.“, е записано в мерките. Разширяването е по мярка „Изпълнение на Национална здравна стратегия 2020“, като там се включват още сключване на договори между лечебните заведения и НЗОК въз основа на Националната здравна карта, Наредбата за критериите и реда за избор на лечебни заведения за болнична помощ, както и мащабен проект за модернизация на системата за спешна медицинска помощ.
Проектът за модернизация на спешната помощ премина през редица спънки в частта му с обществената поръчка за доставка на линейки и проблемите там все още не са приключили. След редица отлагания, спирания и забавяния, процедурата най-после стигна до отваряне на оферти за линейките. При това обаче се оказа, че МЗ ще трябва да обяви нов търг – само за високопроходими линейки, тъй като нито една от седемте оферти не съдържаше подобно предложение.
Разширяването на пакета дейности, покриван от НЗОК, е свързано и с още една от мерките – „Усъвършенстване на механизмите на заплащане на медицинските дейности и осъществяване на ефективен контрол при финансиране на здравни дейности с публичен ресурс“, като тук се предвижда и усъвършенстване на механизмите за контрол на медицинските дейности.
Според редица специалисти пакетът дейности, обявен като заплащан от НЗОК, и сега е твърде голям за бюджета на здравния фонд. Същевременно обаче България е държавата в ЕС, чиито граждани доплащат най-много от джоба си за здравеопазване – около 50%. Тъкмо във връзка с това правителството планира разширяването на пакета, като в клиничните пътеки се включи най-сериозният към момента разход за пациента – цената на медицинските изделия.
Промени се предвиждат и в лекарствената политика. По мярка „Подобряване на механизма на ценообразуване на лекарствените продукти и рационализиране на лекарствената употреба“ се предвиждат изменения в Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти и в Наредбата за оценка на здравните технологии. Лекарствената политика е един от най-сериозните проблеми в системата, поне що се отнася до бюджета на НЗОК. През последните години, въпреки редицата промени, извършвани в закони и наредби, управляващите не успяват да намерят начин да обуздаят разходите за медикаменти. За 2018 г. те възлизат на близо 30% от общия бюджет на фонда и се очаква отново да не са достатъчни.
С някои от тези мерки, както и с плановете на управляващите по отношение на електронното здравеопазване и справянето с недостига на здравни специалисти, ще ви запознаем по-подробно в следващи публикации.