Директива на ЕС защитава лекарствата с рецепта срещу фалшифициране чрез система за верификация. Системата се предвижда да работи от 9 февруари 2019 г. От тази дата тя става задължителна във всички страни членки на ЕС.
Целта на верификацията е да се гарантира проследяемост на всяка опаковка от производителя до крайния потребител.
Лекарствата ще излизат от производство с двуизмерен матричен код на опаковките си, чрез който се проверява и доказва, че не са фалшифицирани. В българската система за верификация на лекарствата вече са регистрирани над 5 милиона опаковки, които достигат и до Европейската система.
В България към момента в системата са включени над 1000 аптеки (включително над 70 болнични), 50 търговци на едро, 180 притежатели на разрешение за употреба.
На година 183 млн. опаковки минават през аптеките – за месец за 2018 година средно над 7000 лекарствени опаковки, сочат изследвания в бранша. Темата беше предмет на дискусия по време на кръгла маса, инициирана от представители на фармацевтичния бизнес у нас, на която присъства и Административния борд на МЗ, както и представители на парламентарната здравна комисия.
Според Аделина Любенова от Български фармацевтичен съюз у нас няма готовност на бранша за въвеждане на системата.
За да не се повтори казусът с винетките обаче, е необходимо преди да се премине към санкции, софтуерът да бъде тестван и категорично да работи.
„Системата ще тръгне, идеята е да не се случва, каквото в момента с винетките – катаджии глобяват, въпреки че няма откъде човек да си купи винетка“, недоволни са фармацевтите.
Николай Костов, собственик на верига аптеки, коментира, че трябва да се спре изпълнението на корпоративни интереси, които се представят за обществено необходими.
По думите му 4,5 млн. лева ще струва въвеждането на системата, за която аптеките трябва да се подготвят с устройства с камери покрити със сапфир, но стъкло против драскане. Той подчерта, че едно такова стъкло струва 500 евро, като след това разходът за верифициране на опаковките е многократен.
„Тази информация не се предоставя на държавните органи, а е за корпоративно ползване“, критикува Костов.
По директива системата ще се финансира изцяло от индустрията, затова няма да доведе до промени в цените, достъпа, снабдяването и качеството на лекарствата.
Малко по-рано днес фамацевти и собственици на аптеки критикуваха промените в нормативната база върху достъпа до лекарства.
Според тях е необходимо изграждането на специализирана електронна система, която да има възможността да анализира данните.