Увеличеното използване на антибиотици в борбата с коронавируса подсилва бактериалната резистентност и в крайна сметка води до по-голяма смъртност по време на кризата. Това предупреждение отправи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от АФП.
Генералният директор на СЗО Тедрос Аданом Гебрейесус коментира, че има притеснително увеличение на бактериалните инфекции, които са резистентни на използваните при лечение традиционни лекарства.
Здравната агенция е обезпокоена, че неправилното използване на антибиотици по време на кризата допълнително ще утежни тенденцията.
“Пандемията от Ковид-19 доведе до увеличена употреба на антибиотици, което в крайна сметка ще доведе до по-високи нива на бактериална резистентност, която ще окаже влияние върху тежестта на заболяването и смъртността по време на пандемията и след това”, алармира Тедрос на виртуална пресконференция в централата на СЗО в Женева.
Според организацията много малка част от пациентите с коронавирус се нуждаят от антибиотици за лечение на последвали бактериални инфекции.
Организацията публикува насоки лекарите да не лекуват с антибиотици пациенти с леки симптоми на коронавирус или пациенти с умерено заболяване, но без клинично подозрение за бактериална инфекция.
Тедрос отбеляза, че насоките трябва да помогнат срещу резистентността, докато в същото време се спаси човешки живот. По думите му бактериалната резистентност е едно от най-големите предизвикателства на нашето време.