На фона на тежката ситуация в Латниска Америка Бразилия обяви, че може да напусне световната организация
СЗО разпространи нови указания за борба с COVID-19 и призова да се спазват стриктно правилата за поведение, най-важното от които е носенето на предпазни маски, особено ако разпространението на вируса отново се усили или ако спазването на физическа дистанция не е възможно, съобщиха от институцията.
“Разполагаме с нови научни изводи и неоспорими доказателства, че ако маските се носят по правилния начин, то може да осигури бариера за потенциално заразни капчици”, заяви д-р Мария Ван.Керхове, епидемиолог е водещ експерт на СЗО, цитирана от Агенция Ройтерс.
“Съветваме правителствата да насърчават хората да носят маски, и то маски от плат, т. е. немедицински маски”, посочи тя.
“Като се има предвид промяната в данните, СЗО съветва правителствата да насърчават широката общественост да носи маски, когато разпространението е голямо, а спазването на физическата дистанция е трудно, например в обществения транспорт, в магазините и на други затворени или често посещавани места”, каза на виртуален брифинг генералният директор на СЗО д-р Тедрос Адханом Гебрейсус. Той също потвърди общата препоръка маските да бъдат трислойни и от устойчива материя.
“На второ място, в райони, където се наблюдава разпространение на коронавируса, препоръчваме лицата на възраст от 60 години нагоре и тези, които страдат от предходни заболявания, да носят медицинска маска, в ситуации, когато физическата дистанция не е възможна”, допълни д-р Гебрейсус.
Освен това, в зоните на силно разпространение на коронавируса, СЗО препоръчва всички работещи в клиничните структури на лечебни заведения да носят медицинска маска, докато досега това се препоръчваше само за персонал, който се грижи пряко за пациенти с COVID-19.
“Това означава например, че когато лекар минава визитация в кардиологично отделение или в отделение за палиативни грижи, където няма потвърдени пациенти с COVID-19, той въпреки това трябва да носи медицинска маска”, обясни генералният директор на СЗО.
Д-р Гебрейсус поясни, че новите указания са разработени след проучване на наличните данни и проведени консултации с много експерти и граждански организации. Той добави, че маските сами за себе си не защитават от вируса, но са само едно от многото средства, които водят до по-нисък намалят риск от широкото му разпространение.
Междувременно последните данни за разпространението на COVID-19 сочат, че най-засегнатият регион на света е Латинска Америка. В най-населените страни в Латинска Америка – Бразилия и Мексико, се наблюдава най-висок процент на нови инфекции, въпреки че пандемията набира скорост и в други страни от региона като Перу, Колумбия, Чили и Боливия. Общият брой на инфектираните в Латинска Америка наближава 1,2 млн.души.
На фона на тази очевидно много тревожна ситуация изненадващо стана ясно, че Бразилия може да напусне СЗО. Това намерение бе заявено от президента на страната Жаир Болсонаро, цитиран от Агенция Ройтерс, в момента, в който СЗО предупреди латиноамериканските правителства за рисковете от бързото премахване на противоепидемичните мерки, преди в региона да е налице забавяне на разпространението на коронавирусна инфекция.
От началото на пандемията в Бразилия президентът Болсонаро смени двама здравни министри, припомнят световните агенции.
Броят на заразените с коронавирус в латиноамериканската държава се увеличава с по над 30 000 на ден, а общият брой от началото на пандемията достигна вече достига 700 000. Общият брой на починалите от коронавирус обаче вече надхвърля 35 000, което отрежда на Бразилия третото място в света след САЩ и Великобритания.
Въпреки това Жаир Болсонаро продължава да настоява за бърза отмяна на карантинни мерки, с аргумента, че икономическите разходи надвишават рисковете за общественото здраве.