По предварителни разчети общо 140 млн. лева ще струват ваксините срещу COVID-19, които Европейската комисия (ЕК) ще договори за България. Това каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов пред депутатите в параламентарнта здравна комисия. Народните избраници гласуваха единодушно решение за одобряване участието на България в предварителните споразумения на Европейската комисия (ЕК) с AstraZeneca, Sanofi и Pfizer Inc. и BioNTech Manufacturing GmbHand.
От тези 140 млн. лв. 6 394 930 лв., което е левовата равностойност на 3 259 450 евро, са допълнително финансиране, което ЕК е поискала от здравните министри на държавите-членки да осигурят в националните бюджети за запълване на констатираната празнота в бюджета на инструмента за спешна подкрепа в размер на 750 млн. евро. Вноската на България е изчислена пропорционално на база БВП, уточни министър Ангелов.
134 514 879 лв. общо е сумата, която дължи България за придобиването на описаните ваксини.
За следващата година са планирани 75 млн. лева разходи в бюджета конкретно за ваксините срещу COVID-19, допълни още здравният министър. При необходимост от допълнителни средства има възможност за трансфер на разходи, свързани с COVID-19.
ЕК предлага на държавите членки да сключи от тяхно име два вида предварителни споразумения: такива, даващи право за придобиване на дози ваксини и такива, които съдържат задължение за придобиване на дози ваксини. До момента има едно предложено споразумение, даващо право за придобиване на ваксини. Всички останали споразумения обвързват държавите членки със задължение да придобият заложените количества ваксини, определени на база на процент от населението.
Споразумението предвижда авансово финансиране за фармацевтичните компании, преди получаване на разрешение за употреба за ваксини за COVID-19, което е за сметка на бюджета на ЕС. ЕК има три сключени споразумения – с AstraZeneca, Sanofi и Janssen Pharmaceutica NV, и предстои сключване на четвърто с Pfizer Inc. и BioNTech. Ваксините са разпределени в 3 основни категории – аденовирусни, антигенни (Spike protein) и РНК ваксини, а списъкът потенциално можело да се увеличава. Аденовирусни ваксини са разработвани от компаниите AstraZeneca и Janssen Pharmaceutica NV. Novavax и Sanofi Pasteur разработват антигенни ваксини (Spike protein), а CureVac, BioNTech и Moderna разработват РНК ваксини, става ясно още от проекта за решение.
Министърът допълни, че две от ваксините изискват съхранение при температури над минус 75° С и много специален режим на приложение и съхранение, което налага да се изгради и специална логистика, както и да се предвидят обучения и процедури от страна на държавите членки, за да се осигури безопасното и законосъобразно прилагане на ваксината. „Ще е необходимо осигуряване на минусови хладилни съоръжения с температурен мониторинг (каквито няма налични в страната) както на национално ниво, така и в РЗИ и при ОПЛ като основни изпълнители на имунизации, сложна логистика по бързото оползотворяване на всеки отворен флакон ваксина чрез определяне на отделни часове само за прилагането й, предварително записване с уговорени часове на желаещите лица, предвид че предварително трябва да бъде приготвен инжекционният разтвор“, каза министър Ангелов.
Всички споменати ваксини са в различен етап на разработка и ще бъдат готови по различно време. Те ще бъдат доставени едва след получаването на одобрение за употреба от Европейската агенция по лекарствата, каза още министърът.
Споразуменията предвиждат възможност при определени условия участващите държави да дарят, както и да препродадат количества ваксини на други държави или публични институции със съгласието на Изпълнителя. Препродажбата следва да е на цената, която е платена за ваксината. Ако се извърши препродажба на която и да е трета държава, участващата държава, която препродава дози, има задължение да възстанови на Комисията авансовото плащане за доза, платена от Комисията на Изпълнителя.
Споразуменията не са подложени на обществени обсъждания, защото има изисквания за конфиденциалност, обясни проф. Ангелов.
Депутатът от ДПС д-р Нигяр Джафер попита защо се търси подкрепата на парламента за участието в тези споразумения, след като правителството е упълномощено да участва в тях.
„Правителството е възложител на ЕК, която е упълномощена от България да сключва споразумения за ваксини за COVID-19 от нейно име с решение на Народното събрание. Считам, че парламентът трябва да има цялата информация, за да може народните представители да вземат информирано решение дали действията, които се предприемат, са правилни или не“, отговори министърът