От април броят на медицинския и немедицинския болничен персонал, който може да получава допълнителните 1000 лв. за работа с COVID пациенти, се увеличава на 600 души, в случай, че в лечебното заведение са настанени над 400 болни с коронавирусна инфекция. Това става ясно от стенограмата на заседанието на Надзорния съвет на НЗОК, проведено на 30 март.
Промяната е направена в Методиката за заплащане на лечебните заведения при неблагоприятни условия на работа относно допълнителните възнаграждения за работа в COVID среда. Досега горната граница за медицински и немедицински персонал, който може да получава 1000 лв. допълнителнително, беше 400, а критерият – от 51 до 400 пациенти с COVID. В някои лечебни заведения обаче пациентите надвишават тази бройка и така част от свързаните с тяхното лечение остават ощетени. С промяната това ще бъде компенсирано.
Управителят на НЗОК проф. Петко Салчев пояснява, че по тази методика се плаща на всички, които посочи директорът на лечебното заведение, които имат пряко отношение към диагностика, лечение и наблюдение на пациента. Всички тези взаимоотношения се уреждат по Наредбата за заплатите.
По думите му в момента средномесечно за този тип персонал се плащат около 38 млн. лв. С тази стъпка заплащането ще стигне над 50 млн. лв. на месец.
Според председателя на Надзорния съвет Жени Начева промяната касае 4-5 лечебни заведения на територията на страната, а необходимите средства ще са в рамките на осигуряваните до момента.
Днес от БЛС поискаха среща с управителя на Здравната каса проф. Салчев и с председателя на Надзора Жени Начева за нова промяна в методиката, с цел регламентиране на допълнителни трудови възнаграждения при различните хипотези за работа при неблагоприятни условия по повод на обявена епидемична обстановка.
В писмото, с което от Лекарския съюз настояват за срещата, са описани случаи на работещи при неблагоприятни условия по повод на обявена епидемична обстановка, които нямат право на допълнителни трудови възнаграждения за наетия персонал по Методиката. Сред тях са кардиолози, пулмолози, специалисти по вътрешно болести, специалисти по образна диагностика, педиатри, АГ-специалисти, УНГ-специалисти, работещите в лабораториите и др.