Надзорният съвет на НЗОК е взел решение направленията за COVID зоните да са без ограничение. Това става ясно от стенограмата от заседанието на Надзора, проведено на 28 септември.
Дейностите, които остават извън регулация, ще бъдат допълнени с изследвания ПКК, CRP, ALAT, креатинин, фибриноген; рентгенография на гръден кош и бял дроб; микробиологично изследване на гърлен секрет, носен секрет, храчка за всички пациенти с потвърден COVID. „Това ще даде възможност да не натоварваме останалите изпълнители на МДД и изпълнители на извънболнична специализирана медицинска помощ, а те да бъдат извън регулация. Колкото се нуждаят хората, заболели от COVID-19, толкова направления да получават“, уточнява управителят на Касата проф. Петко Салчев.
Отделно надзорниците са приели и изменение в Методиката за сключване на договори с лечебни заведения за извънболнична помощ, тъй като преди създаването на COVID-зоните те са изпълнявали ролята на „триажни центрове“. „Този двоен режим донякъде затрудни сключването на договори с изпълнители на специализирана извънболнична медицинска помощ и затова разрешаваме на диагностично-консултативните центрове и центровете, които имат лаборатории или осигуряват извършване на необходимите изследвания на територията на населеното място, да извършват дейностите, които са определени за COVID-зони“, казва проф. Салчев.
Председателят на Надзорния съвет д-р Александър Златанов обаче заявява, че в Методиката трябва да се запише, че „екипът за обслужване на пациентите се състои от лекар и специалист по здравни грижи, които осъществяват дейностите под надзора на лекар-специалист, работещ по договора с НЗОК“, за да е ясно, че водещ и основен фактор е водещият лекар. „Ако той иска да включи хора, нека помагат, защото сега е необходимо да подсилим с подходящ ресурс COVID-зоните с оглед навременно и адекватно лечение. Даваме възможност за яснота по отношение на това, че специалистът може да си наеме лекар без специалност, който да работи в кабинета под негов надзор“, уточнява д-р Златанов.
Проф. Салчев обаче е категоричен, че специалистът може да си организира както иска, но Здравната каса не може да го регламентира. „В екипа за обслужване задължително участва лекар-специалист по договор с НЗОК, е записано в момента. Ние не можем да запишем, че ще участва друг лекар, защото това е СИМП. Ако беше нещо друго, болница или еди-какво си – окей“, казва той.
Освен направленията за COVID в СИМП, НЗОК увеличава с 20% и броя на всички направления за медико-диагностични дейности и специализирани медицински дейности през четвъртото тримесечие.