Нивото на ваксинация срещу HPV в световен мащаб е спаднало по време на COVID пандемията от 15% през 2019 г. на 13% през 2020 г., на фона на честите прекъсвания в системата на здравните услуги и затварянето на училища. За това алармира СЗО по повод Световния ден на действие за елиминиране на рака на маточната шийка, който се отбелязва днес.
Всяка година това често срещано и ваксинопредотвратимо заболяване отнема живота на над 300 000 жени по света, припомнят оттам. Рискът от рак на маточната шийка се увеличава шест пъти при жените, живеещи с ХИВ, но много от тях нямат достъп до ваксинация или скрининг. В 80 страни ваксина срещу HPV не е налична, допълват от СЗО.
Глобалната стратегия на СЗО за ускоряване на елиминирането на рака на маточната шийка като проблем за общественото здраве беше лансирана на 17 ноември миналата година. Тя очертава три амбициозни цели, които трябва да бъдат постигнати през следващото десетилетие – 90% момичета да бъдат ваксинирани срещу HPV, 70% от жените да бъдат включени в скрининг за предракови лезии и 90% от тези, които се нуждаят от лечение да, имат достъп до него и до адекватни палиативни грижи.
Според СЗО приложени адекватно, стратегиите за превенция биха могли да намалят новите случаи на заболяването с повече от 40% и да предотвратят 5 милиона свързани смъртни случаи до 2050 г.
Ситуацията днес обаче не дава много поводи за оптимизъм, категорични са експертите. Въпреки навлизането на нови ваксини, въпреки разработването на нови препоръки и иноватавни технологии за скрининг, заболяването си остава подценено и пренебрегвано.
За съжаление, България също не прави изключение от тази тенденция. По данни на Българската асоциация по онкогинекология през последните 20 години се установява тенденция за по-късна диагноза на заболяването и повече от 60% от болните се диагностицират в трети и четвърти стадий. Около 1200 жени у нас се разболяват от този вид рак всяка година, а 700 умират заради късно поставена диагноза.
Според статистиката за 2019 г. едва 8% от момичетата у нас, които подлежат на ваксиниране срещу HPV са получили ваксината, независимо от това, че страната ни е утвърдила Програма за ваксинопрофилактика на рака на маточната шийка и е осигурила достатъчно ваксини.