Нова ваксина, която се поставя без игла, е разработена от екип на Университета в Саутхемптън с помощта на иновативната технология DIOSvax, съобщи pharrmatimes.com. В момента тя се тества в Обединеното кралство, в проучванията са ангажирани и специалисти от университета в Кеймбридж.
При нея е използвана струя въздух, чрез която ваксината прониква през кожата. Освен всичко, тя се различава и от механизма, по който действат ваксините на Pfizer и Moderna.
„Това не е просто „поредната“ ваксина срещу коронавирус, в работата си по създаването й взехме предвид както сега познатите варианти на COVID-19, така и бъдещи коронавируси, които мога да се появят“, каза д-р Саул Фауст, главен клиничен изследовател и директор на филиала за клинични проучвания в Саутхемптън към Националния институт за здравни изследвания (NIHR).
„Тази технология може да осигури широкообхватна защита на огромен брой хора по целия свят. Тъй като се появяват нови варианти и имунитетът започва да намалява, имаме нужда от по-нови технологии“, коментира проф. Джонатан Хийни от университета в Кеймбридж, който също участва в създаването на ваксината като част от екипа на изследователската компания DIOSynVax.
От огромна важност е екипът да продължи да разработва ново поколение кандидати за ваксини, готови да помогнат на хората да се предпазят от следващите вирусни заплахи, категоричен е той.
„Докато повечето съществуващи ваксини срещу COVID-19 използват технологията на иРНК, за да се насочат към шиповия протеин (спайк-протеина) на вируса, DIOSvax има за цел да предвиди как вирусът може да мутира и да даде възможност на ваксината да се насочи към нововъзникващи варианти.
Ваксините DIO-CoVax са насочени към елементи от структурата на вируса, които са общи за всички известни бета-коронавируси – тези, които представляват най-голямата заплаха за хората. Това са структури, които са от ключово значение за жизнения цикъл на вируса. За тях можем да сме сигурни, че е малко вероятно да се променят в бъдеще“, допълни ученият.
Според екипа механизмът за поставяне без игла допълнително ще помогне на хората с фобии от инжекции да преодолеят страха си и да се ваксинират.
„Ако се окаже успешна, технологията има потенциал да бъде разширена и произведена като прах, за да се насърчат глобалните усилия за ваксиниране, особено в страните с ниски и средни доходи“, каза проф. Хийни.