Членовете на парламентарната комисия по здравеопазване изискаха от служебния министър на здравеопазването Асен Меджидиев цялата документация, свързана с избора на терен за бъдещата Национална детска болница.
По време на днешния блиц контрол той отговори на въпроси защо е избран конкретното място в Горна баня и защо той е най-подходящ за Национална педиатрия в сравнение с останалите четири.
„Това е най-добрия имот. В „Младост“ имотът е между блоковете, мисля, че и вие ще се съгласите, че не е най-подходящото място там. В кв. „Овча купел“, водопреносната мрежа не е предвидена за строителство на такъв обект. До Банкя, където е третия терен, достигането с транспорт с болно дете в натоварени часове през деня би отнело повече от час, а спешните структури също са далече от Банкя“, каза той.
Министърът уточни, че анализът на нуждите е направен от представители на педиатричната асоциация, следващата седмица предстои да бъде представен и пред заинтересованите неправителствени организации.
В отговор на въпрос относно работните заплати на медицинските специалисти, министърът подчерта, че проблемът е както в липсата на остойностяване на труда им, така и във високия брой планирани хоспитализации. „Пари има в системата, но са неправилно разпределени. Затова с моя екип подготвяме проект за остойностяване на лекарския и сестринския труд, който ще можем да ви представим до 10 дни. Освен това, макар да имаше увеличение на средствата, много от лечебните заведения не можаха да се възползват от това, тъй като не успяха да изработят заложените обеми дейност“, каза министър Меджидиев.
По думите му трябва да има плавно намаляване на броя на хоспитализациите, което заедно с увеличението на цените на клиничните пътеки, ще доведе до повишаване и на възнагражденията на медицинския персонал.
Министър Меджидиев подчерта, че предстоящото увеличение на цените ще е между 8% и 10%, макар и все още да не може да се каже с точност. „Това увеличение ще е трайно. По този начин ще бъдат разпределени както икономиите, направени до момента, така и резерва в бюджета на НЗОК. По този начин ще прекратим и практиката на непрозрачно разпределяне на остатъка от бюджета“, каза той и допълни, че това е помощ, но не е увеличение на заплатите, тъй като самото увеличение зависи от директорите на лечебните заведения.
Д-р Меджидиев добави, че се водят разговори с Министерството на финансите за устойчиво повишаване на заплатите за следващата година. Към момента, по данни на НЗОК, в 151 болници са повишени възнагражденията до достигане на нивата, заложени в Колективния трудов договор, а 200 не са успели да го постигнат.
По отношение на планирана ефективна стачка на медицинските сестри в МБАЛ Добрич министърът коментира, че не си спомня от повече от година да не е имало стачна готовност. „Има едни кръгове, не само в нашите среди, но и в политическия свят, които използват тези похвати, за да създават напрежение. В Добрич се произнесе Арбитража и то в ползва на болницата“, каза д-р Меджидиев. Той допълни, че по проекта за Спешната помощ в Добрич вече са направили спешното отделение и там взимат добри заплати.
„Директорът на лечебното заведение се грижи отлично за персонала си. Някои от тези сестри получават много повече от заложеното в КТД. Не го манипулирайте“, обърна се министърът към присъстващата синдикалистка Мая Илиева.
„Това, че МБАЛ Добрич дава допълнително материално стимулиране, означава ли, че трябва държи персонала на минимални заплати, а всички останало да се дава като ДМС?“, попита тя.
„Вие била ли сте някога ръководител на лечебно заведение? Била ли сте някога ръководител на нещо, освен на стачка? Какво ще стане, ако този директор не стимулира работещите клиники и му отнемете механизма ръководене с бонуси за тези, които работят?“, попита в отговор министърът.