Не, не избързваме. Всъщност мерките през цялото време бяха много гъвкави, за да отразява ситуацията. Това заяви директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова. Но тя предупреди – една от всички ковид мерки остава много важна и то не само заради Ковид, а заради всички остри респираторни заболявания – носенето на маски в болниците.
Това ще остане като указание за прилагане за всички лечебни заведения, предупреди проф. Христова пред БНТ. Според нея, има много големи основания за оптимизъм. Вероятно случаите ще продължат да намаляват още 2-3 седмици, дори месец, но идва нов вариант – BQ.1. Това ще вдигне заболеваемостта, но не толкова много, колкото при предишни вълни, добави проф. Христова. По нейно мнение, такава ще е тенденцията, но ако не се появи нов вариант – вероятно тя имаше предвид щам:
Подлият момент на Ковид е, че засяга ендотела – т.е. засяга всички органи и тъкани. Съответно, многократното прекарване на Ковид е лошо – такива усложнения остават дълго време и може да влияят много на здравословното състояние, изтощават организма, предупреди здравният експерт. “Тепърва ще берем усложненията на COVID-19. Рискът, че го караме няколко пъти, увеличава шансът за усложнения”, добави тя. Същевременно проф. Христова очаква през следващите месеци по-сериозна грипна вълна. Тя подчерта, че маската може да ни опази от грип. “Стигнахме дотам, че вероятно Ковид протича по-леко от грипа”, смята проф. Христова, която предупреди, че заради Ковид и мерките последните 2 години се е отворила ниша за грипа и той се завръща, в немалко случаи по-тежко, отколкото сме свикнали. Затова и е толкова важно да се грижим за себе си, за да имаме по-добър имунитет – най-вече като си осигуряваме достатъчно време за почивка.