Брой 12/2022
Д-р Г. Марков, Д-р Р. Христова,д.м., Д-р Н. Андонова, Д-р Я. Здравков, д.м.,
Проф. д-р А. Оскар, д.м.
Клиника по очни болести, Kатедра по Офталмология, УМБАЛ ,, Александровска”, Медицински университет – София, България
Коронавирусната пандемия продължава да създава сериозни здравни, социални и икономически проблеми в глобален мащаб. Причинява се от вируса SARS-CoV-2 и се предава предимно по въздушно-капков път. Най-често се развива инфекция на горните и/или долни дихателни пътища. Потенциално е възможно да се засегне всеки орган. Очното засягане при COVID-19 се характеризира с изключително разнообразни прояви и степени на тежест – от преходен конюнктивит до слепота от ретинални съдови оклузии. Наблюдава се в около 11% от инфектираните и най-честата проява е конюнктивитът. Честотата на развитие на вътреочно възпаление – увеит, към момента е неясна. Увеитът може да се изяви по време на острия стадий или месеци по-късно. Патогенезата не е ясна, но се предполага участието на автовъзпалителни или автоимунни механизми, тъй като вирусът все още не е бил изолиран от вътреочна течност при пациенти с активен увеит и в повечето случай процесът се повлиява благоприятно от кортикостероидна и имуносупресивна терапия. Наблюдавани са всички анатомо-топографски форми на увеит, с грануломатозни и негрануломатозни варианти. Предните увеити имат най-добра прогноза. При останалите форми – интермедиерен, заден и панувеит може да се наложи продължителна имуномодулираща терапия. При COVID-19-асоцииран увеит винаги трябва да се изключи и вторична инфекция, особено при неповлияване или влошаване от кортикостероиди.
Адрес за кореспонденция:
Д-р Г. Марков
Клиника по очни болести,
УМБАЛ ”Александровска”
ул. ”Георги Софийски” 1
1431, София
e-mail: dr.georgimarkov@gmail.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Декември 2024 г.