Във всички малки населени места в страната, по Националния план за възстановяване и устойчивост, ще бъдат изградени амбулаторни центрове с лекар и медицинска сестра. Това съобщи служебният министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев в добричкото село Полковник-Свещарово, където лекари и специалисти от областната болница прегледаха първите пациенти, цитиран от БТА.
Първа стъпка към създаването на тези структури е пилотният проект „Лекари в малки населени места“, който тръгва днес от Добричка област.
„Инициативата е на Министерството на здравеопазването и Община Добрич, подкрепена от президента Румен Радев, и целта е да се разработи в цялата страна“, допълни Меджидиев. По думите му от следващата седмица лекари от различни специалности ще започнат прегледи в малки населени места в област Монтана, а по-късно и в Бургаска област. Министърът се надява бъдещото редовно правителство да разгърне инициативата в цялата страна.
Още през април в общините Добричка, Крушари и Шабла ще бъдат разкрити девет пункта, в които ще преглеждат специалисти по вътрешни болести, онкология, хирургия и др., заяви изпълнителният директор на Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич д-р Георги Желязков. Пациентите ще бъдат изследвани, насочвани за проследяване или настанявани в здравни заведения.
Кметът на Добрич Йордан Йорданов обяви, че инициативата ще бъде финансирана чрез общинския фонд „Здраве“. Общините Добричка, Крушари и Шабла също ще финансират прегледите, добави кметът на Добричката община Соня Георгиева.
Министър Меджидиев коментира и осигуряването на спешна помощ по въздуха.
„Първият закупен хеликоптер ще пристигне на 15 декември тази година. В ход е обществена поръчка за два медицински хеликоптера, които да бъдат взети на лизинг. Ако успеем, ще бъде прекрасно, и още летните месеци може да имаме налични два хеликоптера с екипажи и с техници към тях.
Пак благодарение на президентството и на инициативата на президента на 25-ти този месец пътувам за Италия, за да мога да видя техните хангари – как са направени за хеликоптерите, които сме закупили, как са им организирани площадките в лечебните заведения, как е организиран командният център, въобще как се извършва цялата услуга и какво е медицинското оборудване на тези хеликоптери”, каза той, цитиран от „Фокус“.
Готова е и програмата за обучение на медици. От понеделник започват медицинските прегледи в катедрата по авиационна медицина на Военно-медицинския институт. От началото на май започва тяхното обучение. Определени са болниците, които ще имат площадки. Ще има национален координационен център в София, който ще бъде до ВМА. Там ще има цялостен екип. Зададен е вече форматът му с ръководство и координатори.
“Ще се работи в непрекъсната координация със 112, с екипите на МВР, Държавния авиационен оператор, Министерство на отбраната, лечебните заведения и центровете за спешна медицинска помощ”, каза здравният министър. В момента “Информационно обслужване” изработват целия софтуер. Ще е въпрос на минути координацията между тези отделни звена, насочването на съответния хеликоптер с нужната подготовка на съответното лечебно заведение”, каза още д-р Асен Меджидиев.