„След Ковид за периода 2021–2022 г. са установени с 15 % повече страдащи пациенти от туберкулоза за територията София – област.
През първото тримесечие на 2023 г. имаме ръст от 18,75 %. В болницата ни имаме ръст на заболяването, това са късни форми с масивно бацилоотделяне, тези хора идват късно открити“.
Това заяви в интервю за БГНЕС д-р Кирил Палавеев, управител на Специализираната болница за активно лечение за пневмо – фтизиатрични заболявания – София област. Д-р Палавеев уточни, че откриването на заболяването вече в тежка форма означава, че тези хора са имали продължителен контакт в семейството и в работната среда, т.е. процесът на заразяване върви.
„След 2-3 години ще има ръст на заболеваемостта от туберкулоза и едната причина за това е прекратяване на всички скринингови мероприятия. Тази дейност беше абсолютно прекратена и сега нямаме скрининг и ранна диагностика на територията на София – област“, каза още д-р Палавеев.
На този фон: „България за 30 години снизява заболеваемостта 24 пъти, номер 1 сме, друг такъв рекорд няма, това трябва да се възстанови“, заяви още той.
Относно превенцията на туберкулозата специалистът по белодробни заболявания поясни, че пациентите няма как да се ориентират сами. „Премахна се реимунизацията на 11 и 17-годишните деца и младежи.
При реимунизацията, която се прави на 7–годишните, при над 50% се налага ваксинация след провеждане проба на манту“, обясни лекарят