Още шест колегии се присъединиха към становището на Управителния съвет на Българския лекарски съюз срещу задължителните бели е-рецепти за антибиотици и антидиабетни медикаменти.
Новите становища са на лекарите от колегиите в Благоевград, Търговище, Габрово, Перник, Плевен и Разград.
Лекарите от Благоевградска област споделят, че както и всички лекари от страната, понасят негативите от проблемите, свързани с електронните рецепти.
Управителния съвет на колегията декларира своята подкрепа за усилията и действията на УС на БЛС за решаване на проблема с електронните рецепти. „Поддържаме предложенията и препоръките на БЛС, които са в полза на пациентите и медицинските специалисти“, категорични са от там.
Управителният съвет на РК на БЛС Търговище пък изразява съгласие със становищата на колегиите от страната и също подкрепя действията на УС на БЛС относно въвеждането на електронните рецепти.
„Присъединяваме се към позицията и предложенията, идващи от страна на съюза в полза на българските граждани и медицински специалисти.
На заседание на УС на РК Габрово с мнозинство се прие паралелния вариант за изписване на рецепти – по електронен път и на хартиена рецепта. Заставаме изцяло зад предложенията УС на БЛС“, декларират габровските лекари и подчертават специалната си подкрепа за декларацията на колегите им от Габрово.
И пернишките лекари застават зад тази декларация, като заявяват още, че подкрепят предложенията на УС на БЛС, става ясно от тяхното становище.
Според РЛК – Перник начинът на изписване на белите е-рецепти трябва да претърпи съществени корекции, защото в момента е твърде времеемък, съдържа много атрибути, които не са задължителни, а мобилното приложение може да бъде използвано само от лекари с е-подпис. „Осъзнаваме желанието на държавата за контрол на изписаните средства, но не разбираме тази „неостра“ упоритост на Министерството да ни го вмени и на нас, пренебрегвайки всички канони на изкуството, наречено медицина“, казват от там.
От лекарската колегия също така споделят мнението, че успоредно с е-рецептата трябва да остане и хартиеният носител, а за контрол хартиената рецепта може да се съхранява в аптеката или да се сканира и качва в НЗИС. „Оставяйки възможността за изписване на хартиен носител, се дава възможност на колегите, наши учители, да могат да продължат да изпълняват своя лекарски дълг – да лекуват“, подчертават от РЛК – Перник и декларират готовността си за протестни действия.
От Плевенската колегия пък заявяват: „Хаосът, който дирижирано се създава чрез противопоставяне на трите страни в диагностично-лечебния процес: лекари, фармацевти и пациенти, може и трябва да бъде само и нищо друго освен стимул за обединение. Електронизацията на здравеопазването е неизбежна необходимост, но настоящият вариант дискриминира явно колегиума и пациентите и което е най-тревожно – легитимиран е с Наредба. Последното само по себе си показва един от вариантите, предложени от УС на БЛС, за съдебно разрешаване на конфликта, като не изключваме възможността за по-радикални действия“.
Подкрепа за действията на УС на БЛС изразяват и от колегията в Разград.
„За пореден път сме поставени в абсурдна ситуация. Ние считаме, че горепосочените промени ограничават нормалната работа на лекарите и са в ущърб на пациентите“, казват от там.