Американското онкологично дружество (ACS) публикува актуализирани насоки за скрининг за рак на белия дроб, като най-съществената промяна в тях е разширяването на възрастовия диапазон на групите, които подлежат на това изследване, съобщи nbcnews.com.
Ръководството с насоките e актуализирано последно през 2013 г., а за изминалите 10 години са се натрупали нови данни и ново знание за болестта, което определя и необходимостта от нови правила, категорични са експертите. Основната цел на актуализираните насоки е скринингът да започне по-рано и да продължи по-дълго, подчертават те.
„Тези актуализирани насоки продължава тенденцията за разширяване на допустимостта за скрининг за рак на белия дроб по начин, който ще доведе до много повече предотвратени смъртни случаи чрез разширяване на критериите за допустимост за скрининг за ранно откриване на рак на белия дроб“, заяви д-р Робърт Смит, старши вицепрезидент на Американското общество за борба с рака и водещ автор на новия документ.
В него се препоръчват хората на възраст от 50 до 80 години с история на тютюнопушене от 20 или повече пакетни години да бъдат изследвани всяка година за рак на белия дроб.
„Пакетната година е броят на изпушените цигари дневно, умножен по продължителността на тютюнопушенето в години“, припомня д-р Рохит Кумар, директор на Службата за респираторна и белодробна функция, доцент във Fox Chase Cancer Center Temple University,
За сравнение, насоките от 2013 г. препоръчваха хората на възраст от 55 до 74 години с 30 или повече пакетни години пушаческа история да бъдат прегледани всяка година в продължение на до 15 години след като спрат да пушат.
Последните препоръки не само разширяват възрастовия диапазон, но и намаляват броя на пакетните години и премахват срока, в който скринингът да бъде спрян.
Ръководството също така препоръчва хората, които отговарят на условията, да се консултират с лекаря си относно потенциалните ползи, ограничения и вреди от годишния скрининг. Той също така предполага, че хората, които все още пушат, трябва да получат съвети, които да им помогнат да се откажат.
Важно е да се отбележи също така, че Работната група за превантивни здравни услуги на САЩ USPSTF издаде подобни препоръки през 2021 г. Единствената разлика между препоръките на USPSTF и актуализираните препоръки на ACS е продължителността на скрининга. USPSTF все поддържа мнение, че скринингът трябва да бъде спрели след като са изминали 15 години, откакто човек е спрял да пуши. В препоръките си ACS не говори за ограничения във времето и не определя колко дълго трябва да бъде провеждано скринингово изследване.