Глобалната борба с туберкулозата започва бавно да излиза от трудния период и да възстановява темпото и обхвата си, но въпреки това целите, заложени в нея, си остават непостигнати. Това са казва в Годишния доклад на СЗО, публикуван на сайта на световната организация. Този процес изостана тежко поради пандемията COVID и сега е необходимо време, за да се достигнат предпандемичните нива на заболеваемост, както и да се възстанови напредъкът в диагностиката на инфекцията и достъпа до лечението й.
През първите две години на пандемията е имало около 4 млн. „скрити“ пациенти с туберкулоза годишно – т.е. хора, които са развили туберкулоза, но не са били диагностицирани или лекувани. Тази разлика е намаляла до около 3,1 милиона през 2022 г., сочат анализите на СЗО.
Общо приблизително 10,6 милиона души са се разболели от туберкулоза през 2022 г. спрямо 10,3 милиона през 2021 г. Малко повече оптимизъм крие обаче фактът, че 7,5 млн. души по света са били диагностицирани и са имали достъп до подходящо лечение, а според експертите това е най-високото ниво, постигнато от началото на наблюденията през 1995 г.
Свързаните с туберкулоза смъртни случаи също леко намаляват от 1,4 млн. през 2021 г. на 1,3 млн. през 2022 г. Болестта обаче остава най-смъртоносното инфекциозно заболяване в света след COVID, посочват експертите. Индия, Индонезия и Филипините са трите особено силно засегнати от инфекцията страни на планетата.
Общият брой на смъртните случаи, свързани с туберкулоза, включително сред хора с ХИВ, е 1,3 млн. през 2022 г., което представлява спад от 1,4 млн. спрямо 2021 г. Въпреки това през целия период 2020-2022 г. локдауните, въведени заради COVID, са довели до близо половин милион повече смъртни случаи от туберкулоза, отчитат от СЗО. Туберкулозата продължава да бъде водещият убиец сред хората с ХИВ, допълват от там.
Мултирезистентната туберкулоза (MDR-TB) си остава сериозно предизвикателство за общественото здраве.
Въпреки че приблизително 410 000 души са развили мултирезистентна или резистентна на рифампицин туберкулоза (MDR/RR-TB) през 2022 г. като само около двама на всеки пет души са имали достъп до специфичното за нея лечение, сочат анализите на експертите.
Има известен напредък в разработването на нови диагностични средства, лекарства и ваксини срещу туберкулоза, този процес обаче остава ограничен от твърде малкото инвестиции, категорични са от СЗО.