Брой 11/2023
Д-р А. Коркова
МБАЛ ”Болница Европа” – София
Вродената невросензорна глухота е от най-честите сензорни дефицити. Има честота 2-3 : 1000 новородени. Ранната диагностика е изключително важна за слуховата и речева рехабилитация на детето. Изследването на отоакустични емисии е лесен метод, който не изисква специализиран персонал или съдействието на пациента.
Изследването дава информация за функцията на външните слухови клетки , а тяхната дисфункция се свързва с повечето форми на глухота. Допълнителната диагностика с ABR (Auditory brainstem response) – тест дава информация за наличието или липсата на аферентация по слуховия път и подпомага преценката по-нататък за слухопротезиране или кохлеарна имплантация. Ранната кохлеарна имплантация до 2 – годишна възраст e препоръчителна, тъй като невропластичността на мозъчната кора е най-голяма в първите години от живота на човека, а това е важно за узряването на слуховата кора и доброто развитие на речта.
Ключови думи: невросензорна глухота, конгенитална, отоакустични емисии, слухова невропатия, кохлеарна имплантация
Адрес за кореспонденция:
Д-р A. Koркова
МБАЛ „Боланица Европа“ – София
София, ж. к. Лагера, бл. 10 вх. Г, ет. 4, ап. 7
e-mail: anastasiya.korkova@gmail.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Ноември 2025 г.