Промени в Методиката, по която НЗОК финансира лечебните заведения от извънболничната помощ (ПИМП, СИМП и МДД), които работят отдалечени, труднодостъпни райони, или са единствени за дадена община, предлагат от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България (НСОПЛБ).
Макар някои от предложенията да изглеждат просто като редакционни поправки, според Сдружението с тях ще се избегне различното тълкуване на разпоредбите от различните РЗОК и ще се прецизира броят на точките, с чието сумиране се определят средствата, отпускани на тези лечебни заведения.
Сред промените, предложени от НСОПЛБ, е подаването на отчет за настъпили промени в „Условия на работа“ да се случва не ежемесечно, както е сега, а само в случаите, когато действително има подобни промени.
От там предлагат също така нов критерий, по който джипи практиките да се включват в списъка – неблагоприятност, като на него ще отговарят практики, обслужващи население в район с плътност на ОПЛ под 66 на 100 000 души население.
Друго от предложенията е да се намалят разстоянията, заложени сега в методиката по критерий „отдалеченост“, като намаляването варира от 5 до 10 км.
„Критериите, заложени в методиката, не са съобразени със законови разпоредби и подзаконови нормативни актове. Това предполага по-свободното им тълкуване от различните РЗОК. Добавянето на нови и изменението на сегашните критерии ще доведе до по-справедливо покритие на практиките от финансирането“, посочват от Сдружението в мотивите си.