В срок до един месец министърът на здравеопазването трябва да създаде специализирана интернет страница, на която да се публикува цялата информация за Националната детска болница. Това решиха депутатите от парламентарната здравна комисия, като добавиха това задължение към вече предложения текст на решение за изграждането на болницата.
По предложение на ГЕРБ, ПП-ДБ и ДПС и съгласувано с ръководството на Националната здравна компания и Обществения съвет към нея, министърът на здравеопазването беше задължен в 7-дневен срок да представи на Народното събрание отчет, изготвен след цялостен одит на извършените действия, постигнатите резултати и разходваните средства от Здравна инвестиционна компания. В 30-дневен срок пък министърът трябва да представи в парламента план за ускорено изграждане, оборудване и пускане в експлоатация на Националната детска болница, включително и програма за кадрово обезпечаване на структурите и звената в нея. След това всеки месец министърът ще се отчита на депутатите как върви изпълнението на плана.
Министър Хинков заяви пред народните представители, че изграждането на детската болница е приоритетен проект още от началото на мандата му, а днес е бил представен анализът на Европейската инвестиционна банка. МЗ и НЗК са решили ЕИБ да изготви още три документа – структура на болницата, техническото задание за архитектурния проект и оборудването и обзавеждането за нея, като следващата седмица ще бъде подписан договорът за възлагане на поръчката. От Здравната компания пък са изчислили, че максимално кратък срок за строителството на болницата е 28 месеца, т.е. заедно със сроковете за обществени поръчки и строителни дейност, тя трябва да е построена до януари 2028 г.
По време на днешното заседание депутатите подкрепиха и създаването на Факултет по обществено здраве и здравни грижи към Нов български университет. Факултетът ще има възможност да осигури 10% от необходимите на страната медицински сестри и акушерки.
„Действащите студенти през учебната година 2022-2023 г. са 860 за акушерки, а за медицински сестри – 2512. Българската здравна система се нуждае от 20 000-29 000 медицински сестри. Считаме, че предложението на НБУ ще даде нов тласък на желаещите да се реализират като сестри и акушерки“, каза зам.-министърът на здравеопазването проф. Илко Гетов.
Председателката на БАПЗГ Милка Василева също адмирира желанието на НБУ да разкрие такъв факултет и с иновативни методи да обучава медицински сестри и акушерки.
Да се създаде връзка между Факултета по комуникация на НБУ и МЗ, предложи депутатът от ПП-ДБ д-р Александър Симидчиев, за да може Министерството да комуникира проблемите по-добре. „Обучението на медицинските сестри изостава 9 пъти в сравнение с Европа. Нужна е комуникация, за да се променят нагласите при хората“, каза той.
Комисията по здравеопазването отправи също така искане към министъра на здравеопазването да бъде предоставен анализ на текущото състояние на системата на Спешна помощ до 31 март. Анализът да бъде изготвен въз основа на проверки от ИАМН, а към него да се предоставят копия от констативните протоколи.