Медицинска федерация “Подкрепа” алармира за саботаж на процедурата по сключване на колективен трудов договор за отрасъл “Здравеопазване”.
Сигналът е отправен в писмо до служебния премиер Димитър Главчев, здравния министър Галя Кондева, социалния министър Ивайло Иванов и председателя на комисията по здравеопазване в НС Костадин Ангелов.
Припомня се, че с приемането на Директива (ЕС) 2022/2041 на Европейския парламент и на Съвета от 19 октомври 2022 година относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз пред страните членки бе поставено като основна цел да се постигне ръст на колективното трудово договаряне, което да обхване не по-малко от 80% от заетите лица. Ниското ниво на колективно трудово договаряне в България бе обект на специално внимание в Европейския парламент, както и на изявления на представители на европейски синдикални организации.
На този фон обаче от МФ “Подкрепа” констатират, че от години, колективното трудово договаряне в отрасъл “Здравеопазване” от страна на работодателските организации в сектора се възприема като безсмислен и ненужен фарс.
“С поведението си те продължават да превръщат законово регламентирания механизъм за социален диалог в заложник на пълната липса на адекватни действия по реформиране на здравната система у нас, а това прави работещите в системата основни потърпевши”, изтъкват от федерацията.
В позицията си посочват, че легитимността на сключваните Отраслови колективни трудови договори за “Здравеопазване” е силно оспорима, поради отказът на работодателските организации да участват в процедурата по договаряне и сключване на договора. Така неговото юридическо действие се ограничава до степен на практическа неприложимост.
През последните дни от МФ “Подкрепа” виждат нова яростна кампания от страна на най-отявлените критици на въвеждането на обвързаност между финансирането на лечебните заведения и постигнатите от тях нива на основни възнаграждения за заетите в тях. Признавайки наличието на кадрова криза, която заплашва съществуването и осигуряването дори на минимално здравно обслужване на населението, те открито се противопоставят на опитите чрез колективно трудово договаряне да се постигне ръст на заплатите в сектора, аргументирайки се с липсата на реформи и липсата на средства.
“Ние, като представители на заетите в сектора, по никакъв начин няма да приемем прехвърлянето на отговорността за проблемите в системата върху плещите на хората на наемния труд. Няма да спрем да настояваме за категорична и осезаема промяна в размера на възнагражденията и в подобряване условията на труд, както и да алармираме, че продължаващото безхаберие и бездействие обрича здравето и бъдещето на нацията”, подчертават от МФ “Подкрепа”.
Оттам изтъкват, че през настоящия месец е изтекъл възможния максимален срок (двугодишен) на действие на сключения през 2022 г. Отраслов колективен трудов договор.
“Опитите ни да реализираме процедура по договаряне и сключване на нов договор до настоящия момент са откровено саботирани, което се потвърждава от факта, че на два поредни Отраслови съвета за тристранно сътрудничество, работодателските организации, отказват да се явят и да участват в преговорния процес”, посочват от федерацията.
Припомнят, че това е в разрез с Директива (ЕС) 2022/2041, както и на националното трудово законодателство, доколкото в чл. 52, ал. 1, т. 1 от Кодекса на труда е ясно и недвусмислено е регламентирано, че “отделният работодател, групата работодатели и техните организации са длъжни да преговарят с представителите на работниците и служителите за сключване на колективен трудов договор”.
Предвид посоченото от МФ “Подкрепа” призовават всички компетентни органи и институции да обърнат нужното внимание на случващото се в Отрасловия съвет за тристранно сътрудничество за отрасъл “Здравеопазване” и приканват към прилагане на закона и провеждане на процедура по преговори за сключване на нов Отраслов колективен трудов договор.
В тази връзка и по повод обявените публично предварителни намерения на представители на работодателски организации да откажат повишаване на договорените нива на основни заплати в сектора, Медицинска федерация “Подкрепа”, категорично декларира, че няма да приеме договорености, които не предвиждат ръст на заплатите спрямо размерите, вписани в ОКТД от 2022 г.
Аргументите за това са видими за всеки и са трудно изброими, но сред тях МФ “Подкрепа” акцентира върху следното:
• Ръст на минималната работна заплата, която в началото на 2022 г. е 650 лева, а от 1 януари 2024 г. вече възлиза на 933 лева;
• Увеличено ниво на минималната издръжката за живот на едно работещо лице, като от около 1200 лева през май 2022 г., днес тя достига до нива над 1500 лева;
• Чувствителен ръст на средната брутна заплата за страната за същия период от 2022 г. до 2024 г., в това число, промяна в параметрите на средната годишна заплата в отрасъл “Здравеопазване”, която по данни на НСИ през декември 2023 г. достига 2216 лева;
• Ръст на инфлацията – 15,3 % средногодишна инфлация за 2022 г и 9,5 % средногодишна инфлация през 2023 г.;
• Не на последно място, при изготвяне и обсъждане на предложенията за нива на минималните размери на основните възнаграждения на медицинските специалисти трябва да се отчита все по-осезаемия недостиг на медицински специалисти. По данни на различни организации само недостигът на медицински сестри в страната в момента възлиза на над 30 000 кадри. На този фон, един от основните механизми за мотивация при ангажирането и задържането на специалисти е осигуряването на достойни условия на труд, в т.ч. и на достойно заплащане!