МЗ ще се ангажира в амбулаторната процедура 33.1 за поставяне на инжекции от квалифициран медицински персонал, към инсулините и антикоагулантите да бъде добавено и парентералното приложение на хормонална терапия за онкоболните. Това каза служебният здравен министър д-р Галя Кондева по време на парламентарния контрол в отговор на питане от депутата от ИТН Александър Марков за изискано заплащане на такса от 60 лв. от МБАЛ „Сердика“ за поставяне на хормонална инжекция на диспансеризирани онкоболни.
Д-р Кондева допълни, че от Министерството ще се направи обследване на всички извършвани услуги за диспансеризирани лица, тъй като е възможно да има проблеми и с други продукти.
„Апликацията на хормони става след изписване по протокол, издаден от съответното лечебно заведение. Впоследствие, протоколът се изпраща към НЗОК, където чака потвърждаване. След потвърждение, здравноосигуреното лице се обръща към общопрактикуващия лекар за издаване на електронна рецепта.
Осигуреният хормон/медикамент следва да се постави от квалифициран медицински персонал, като здравноосигуреното лице има избор към кое лечебно заведение да се обърне за поставяне на медикамент, включително и към общопрактикуващия си лекар. Поставянето на хормоните се извършва чрез дълбока подкожна апликация. НЗОК има създадена амбулаторна процедура, но в нея са разписани тези дейности само за инсулини и антикоагуланти“, каза д-р Кондева.
Тя допълни, че това е причината, поради която в МБАЛ „Сердика“ ЕООД е предоставена платена медицинска услуга, по утвърдения ценоразпис на лечебното заведение.