Брой 6/2024
Ц. Михова, медицински оптик, Доц. д-р Д. Групчев, д.м., FEBO
Чл. кор. проф. д-р Х. Групчева, д.м.н., , FEBO, FICO (Hon), FBCLA, FIACLE
„УСБОБАЛ – Варна“ ЕООД,
Медицински университет – Варна
Кератоконусът е прогресивно нарушение на предната роговична повърхност и започва в млада възраст. В ранните етапи, когато липсват клинични признаци, диагнозата зависи от интерпретация на резултатите от новите технологии (топография, томография и ОСТ) от обучени специалисти. Използвайки изкуствен интелект при анализа на изображенията се позволява различен анализ и интерпретация, което поставя диагнозата в субклиничен стадий и има потенциал за ранна диагностика и своевременно лечение. Ранното идентифициране на кератоконус е важно не само за правилен терапевтичен подход, но е ключов скринингов метод преди рефрактивна хирургия с цел намаляване риска от ятрогенна ектазия на роговицата.
Настоящото проучване е базирано на метаанaлиз на публикуваната литература с цел да се идентифицират и анализират възможностите на ИИ за ранна диагностика на кератоконус. Бъдещото обединяване на големи бази данни и критичното клинично отношение ще спомогне за въвеждане на тази технология в офталмологичната практика. Пълното прилагане на ИИ ще доведе до фундаментални промени в клиничната офталмологична диагностика и лечение, но това няма да замени ролята на клинициста при оценка на всеки конкретен случай.
Ключови думи: кератоконус, изкуствен интелект, ранна диагностика
Адрес за кореспонденция:
Ц. Михова
Медицински университет – Варна
ул. „Цар Освободител“, 76
9002, Варна
e-mail: Tsvetelina.Mihova@mu-varna.bg
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юни 2026 г.