Брой 6/2024
Д-р В. Василева, Акад. д-р П. Василева, д.м.н.
СОБАЛ „Акад. Пашев” – София
Въведение: Туморите на орбитата са хетерогенна група доброкачествени и злокачествени заболявания с разнообразни хистологични характеристики и клинична изява. Въпреки, че се срещат сравнително рядко в офталмологичната практика, те могат да доведат до необратима слепота, поради което тяхното познаване е наложително. Цел: Да се представят систематизирано основните ефекти на орбитните тумори върху околните структури – мас ефект с изява проптоза на булба и компресивен/инфилтративен ефект със засягане на очедвигателните мускули и зрителния нерв. Акцентира се върху отока на зрителния нерв като белег за компресивна оптикопатия – офталмологични белези, диференциална диагноза, специализирани изследвания. Определена констелация от симптоми може да ни ориентира за локализацията на тумора – при интраконалните лезии често има концентричен екзофталм, намалена зрителна острота и нарушение в очния мотилитет, а при екстраконалните – ексцентрибен екзофталм (дистопия на очната ябълка), диплопия в определена погледна посока и болка. На базата на изложения симптомокомплекс се предлага диагностичен алгоритъм, който да послужи за основа при извършването на обстоен и изчерпателен преглед. Клиничен случай: Представяме жена на 55-годишна възраст с оплаквания от влошено зрение на ляво око, с многократна смяна на диоптричните очила. Провежда терапия по повод тиреоидит на Хашимото с давност 10 години. След извършване на пълен офталмологичен преглед с разширяване на зеници и офталмоскопия се установи изразен оток на папилата на зрителния нерв в ляво око. Извършиха се допълнителни изследвания (компютърна периметрия, оптична кохерентна томография /ОСТ/), след което пациентката се насочи за консултация с неврохирург и провеждане на ядрено-магнитен резонанс. Диагностицира се интраконална туморна формация, която е премахната оперативно на два етапа. Заключение: Орбиталните тумори са диагностично предизвикателство за клинициста. Незаменима е ролята на неврообразните изследвания в диагностиката и проследяването на тези пациенти – лекарят трябва своевременно да насочи за образно изследване всеки пациент със съмнение за орбитна патология. Не всеки тумор налага оперативно лечение – внимателна предоперативна преценка за крайната прогноза трябва да предхожда всяка хирургична интервенция. Колаборацията между специалистите е ключова за постигането на най-добрия възможен резултат.
Ключови думи: орбитални тумори, интраконален орбитен тумор, диагностика и хирургическо лечение
Адрес за кореспонденция:
Д-р Василена Василева
Специализирана очна болница за активно лечение
„Акад. Пашев”
ул. „Ем. Васкидович“, 51
1517, София
е-mail: plamenova.vasilena@gmail.com
Пълната статия е заключена за четене!
Статиите от новите издания на списание GP NEWS са заключени за четене. В сайта се публикуват само резюмета на статиите. По-долу е публикувана датата, на която ще бъде отключена цялата статия.
Ако желаете да прочетете цялото съдържание в статията преди датата на отключване, може да закупите онлайн книжният вариант на съответния брой, в който е публикувана статията.
Дата на отключване: 1 Юни 2026 г.