По време на днешното заседание на Надзорния съвет на НЗОК са коментирани докладите на директорите на РЗОК относно изпълнението на тяхното задължение да следят дали има изпреварващо достигане на месечните стойности в болнична помощ. Това съобщи пред журналисти и.д. управителят на НЗОК проф. Момчил Мавров.
„Има изрична заповед за осъществяване на внезапен контрол и контрол преди заплащане във всеки един случай, когато се установи изпреварващо изпълнение на тези стойности. Оказа се, че не всички директори изпълняват това задължение, с оглед на което ще им бъдат поискани обяснения и нови доклади. Надявам се да засилим контрола по места, защото засега не сме убедени, че той е достатъчно ефективен“, каза той.
По думите на проф. Мавров едва половината директори изпълняват стриктно задълженията си за анализ на изпълнението на месечните и индикативни стойности, и за докладване на резултатите от контрола.
Той беше категоричен, че за да има пълен контрол върху здравноосигурителните плащания, пациентът трябва да има неограничен достъп – пространствено, времево и технически до своето здравно досие. „Занапред планираме и въвеждането на СМС и Вайбър нотификация. Поставил съм си за цел тя да започне през тази година, като първо ще бъдат известявани пациентите за издадените им протоколи за скъпоструващи лекарства. Искаме да видим и как ще върви разхода на Касата за тази нова услуга“, каза проф. Мавров.
По отношение на надвишаването на разходите на Касата за 2024 г. за здравноосигурителни плащания, една от причините е решението на Надзорния съвет да повиши нивото на реимбурсация на лекарствата за сърдечносъдовите заболявания, взето в началото на март и в сила от 1 април. Той уточни „Това естествено се отрази на повишаването на потреблението и разходите за тях. Да, там действа механизмът за предвидимост и устойчивост и притежателите на разрешение за употреба са длъжни да възстановяват разходите при надвишаване на условните бюджети, но ние няма как да не предвидим този по-голям разход. Вследствие на това се появи друг непредвиден и голям разход – за отпускането на лекарствени продукти по много повече рецепти – около 600-700 000 рецепти месечно допълнително, което не е прогнозирано в началото на годината и това доведе до лавина от рецепти“, каза проф. Мавров.
Припомняме, че в диалог с БФС беше променена формулата, по която се заплаща изпълнението на рецептите в аптеките. „Специално за заплащането на аптеките е възможно да има известно забавяне на плащането през месеците юли и август, докато стане възможно да се освободят средства от резерва или да се прехвърлят от други пера. Това се налага, тъй като средствата, определени с бюджета на НЗОК за тази дейност, свършваха в края на юни“, каза проф. Мавров. Той допълни, че новият начин на заплащане на изпълнението на предписанията ще доведе до прогназируемост в заплащането на тези дейности от страна на Здравната каса. По думите на управителя на Касата ще бъдат спестени между 20 и 25 млн. лв.
Той допълни, че за групата, включваща лекарствени продукти за домашно лечение без протокол, в която влизат и медикаментите за сърдечносъдови болести, НЗОК може да заплати 35 млн. повече от заложеното в бюджета. Това е и причината пълната реимбурсация на лекарствата за нервни болести и болести на дихателната система да бъде отложено за планирането на бюджета за 2025 г.
Проф. Мавров разясни, че друг вариант за компенсация на високите разходи е да се вземат средства от перата, в които са постигнати икономии като се прехвърлят в разходните пера, по които е установен преразход. Когато става въпрос за медицински дейности това може да се случи след преговори с БЛС и решение на Надзорния съвет.
Той коментира и предложението за промяна в Закона за здравното осигуряване, с което се предвижда, ако не се постигне споразумение с БФС да продължи да действа последното постигнато споразумение. „Всичко може да се случи. Винаги Редът и условията за работа с аптеките се сключват в последния момент и ако някоя от двете страни не е проявила достатъчно благоразумие за подписването им на време, е напълно възможно достъпът на пациентите до лекарства, заплащани от Здравната каса, да бъде отрязан. Не мисля, че трябва да рискуваме интересите на пациентите“, каза проф. Мавров.
По отношение на надлимитната дейност, която ВАС обяви за противоконституционна, и.д. управителят на НЗОК подчерта, че в съда е паднало ограничението да се фиксират обеми дейности в индивидуалните договори с изпълнителите на медицинска помощ, но всеки може да прочете, че не е отпаднало изискването закупуването на дейност от НЗОК да се извършва само в рамките на обемите по НРД и съгласно Закона за бюджета на Касата. Напомням, че този законов текст е в сила и всички трябва да се съобразяваме с него, допълни проф. Мавров.