Фармацевти в цялата страна наблюдават увеличение на броя пациенти, които търсят помощ за здравословни проблеми, предизвикани от горещините, замърсения въздух при пожарите в страната и взривовете край Нови хан, както и ръст на случаите на болни от салмонела, хепатит, дизентерия и COVID, съобщиха от Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България.
По този повод от там организират работна среща с експерти и общественици, на която ще бъдат обсъдени нарастващите здравни рискове, свързани с климатичните промени и замърсяването, които подчертават нуждата от спешни мерки и засилена информираност относно така наречения Единен здравен подход – „Едно здраве“. Концепцията, разработена от СЗО, акцентира върху взаимосвързаността между човешкото здраве, здравето на животните и опазването на околната среда.
„В дискусията ще участват водещи експерти в имунологията и микробиологията. Ще бъдат обсъдени и какви да бъдат действията на фармацевтите при бума на респираторните заболявания на фона на все по-голямата антибиотична резистентност при населението“, съобщи председателят на Инициативния комитет на магистър-фармацевтите в България Аделина Любенова.
Според експертите, климатичните промени ще доведат до значителни здравни последствия, включително до увеличение на смъртността и заболеваемостта, свързани с летните горещини; повишен риск от злополуки и неблагоприятни ефекти от екстремни метеорологични явления като наводнения, пожари и бури; изменения в разпространението на болести, пренасяни от насекоми и гризачи, както и водно и хранително предавани заболявания; новопоявяващи се заболявания по животните и растенията, които представляват заплаха за здравето на хората и екосистемите.
Инициативният комитет призовава за спешни действия и сътрудничество между всички заинтересовани страни за разработване на ефективни стратегии за справяне с тези предизвикателства. Работната среща цели да очертае пътя към по-здравословно бъдеще, в което аптеките ще играят съществена роля в опазването на здравето на обществото.