През последната седмица у нас са регистрирани 521 случая на COVID, със 109 повече от предходната, сочи справка на НЦЗПБ. От началото на годината регистрираните случаи на инфекцията са 7219, което е 2,5 пъти по-малко от същия период на изминалата година, когато са били регистрирани 18 041 случая, показва анализът на Центъра.
При всички изследвани проби е установен вариантът Омикрон и негови подварианти, като преобладаващ е вече придобилият известност „Флирт“ – KP.3.1.1/FliRT, който е доказан в 21.4% от изследваните проби. Следва подвариант JN.1.18, който е доказан в 3.6% от пробите, уточняват от НЦЗПБ. Доказани са и други подварианти на КP3(FLiRT): KP.3.1, KP.3.3 (2/7.1%), както и подвариантите: JN.x, KP2.x, GJ.х и BA.2.86, допълват от там.
В това отношение България не прави изключение от общите тенденции в Европа. Индикатори за повишена активност на SARS-CoV-2 в заведенията за първична и вторична помощ в ЕС се наблюдават от края на пролетта на 2024 г., посочва Европейският център за контрол на заболяванията (ECDC).
Цялостното въздействие на SARS-CoV-2 върху болниците и смъртността обаче остава сравнително ниско от май насам, отбелязват от там.
Най-засегнатата група в болничните заведения са лица на възраст над 65 години, допълват от центъра и припомнят, че уязвимите групи от населението остават изложени на по-висок риск от тежко заболяване.
Вариантът SARS-CoV-2 BA.2.86 и неговите подварианти, включително KP.3, продължават да доминират, като обаче не се очаква KP.3 да бъде свързан с повишена тежест на инфекцията или да намали значително ефективността на ваксината, смятат епидемиолозите.
Ваксинацията е най-ефективната мярка за предпазване от COVID-19 и сезонен грип и е от съществено значение здравните власти да насърчават хората да се ваксинират, подчертават от ECDC.